MC. KLUUD A/S
CVR 28 31 72 12 · København V · Udskænkning af alkoholiske drikkevarer · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MC. KLUUD A/S har CVR-nummer 28317212. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Udskænkning af alkoholiske drikkevarer (branchekode 563020). Adresse: Istedgade 126, st. tv, 1650 København V. Stiftet: 4. januar 2005. Status: aktiv. Antal ansatte: 12. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.400.302 kr., årets resultat 397.310 kr., egenkapital 1.215.401 kr., aktiver i alt 1.852.735 kr. Soliditetsgraden på 65,6 % er højere end hos 84 % af de 1.170 virksomheder i branchen «Udskænkning af alkoholiske drikkevarer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 397.310 kr. er højere end hos 88 % af de 1.170 virksomheder i branchen «Udskænkning af alkoholiske drikkevarer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 15 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MC. KLUUD A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Udskænkning af alkoholiske drikkevarer (563020)
- Adresse
- Istedgade 126, st. tv, 1650 København V
- Kommune
- KØBENHAVN
- Antal ansatte
-
12
2005 2018
- Stiftet
- 4 Jan 2005
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- cafe-, restaurations-
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede bestyrelsen eller af vestyrelsesformanden og af en direktør i forening.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2005-05-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK28317212 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Istedgade 126, st. tv, 1650 København V
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
32,7%
▲ 7,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,77
▲ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
65,6%
▲ 8,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
93,0%
▲ 93,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1170 virksomheder i «Udskænkning af alkoholiske drikkevarer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.400.302 | 2.087.397 | 1.990.247 | 2.644.427 | 1.974.085 |
| Resultat før skat | 502.795 | 274.834 | -53.779 | 580.960 | 386.763 |
| Årets resultat | 397.310 | 205.838 | -38.176 | 451.328 | 302.659 |
| Egenkapital | 1.215.401 | 818.091 | 612.253 | 1.650.429 | 1.199.101 |
| Aktiver i alt | 1.852.735 | 1.432.255 | 1.140.766 | 2.341.083 | 1.849.811 |
| Omsætningsaktiver | 1.762.935 | 1.323.968 | 1.004.274 | 2.134.060 | 1.617.991 |
| Kortfristet gæld | 637.334 | 613.930 | 528.513 | 690.654 | 650.710 |
| Gæld i alt | 637.334 | 613.930 | 528.513 | 690.654 | 650.710 |
| Soliditetsgrad | 65.6% | 57.1% | 53.7% | 70.5% | 64.8% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 4 | 4 | 4 | 3 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
RESTAURATIONSSELSKABET AF 6/12 2004 ApS Siden 4 Jan 2005100% Ejer
Ledelse
4-
Peter Cornelius Juul Gertsen Siden 10 Oct 2005Bestyrelsesmedlem
-
Peter Cornelius Juul Gertsen Siden 10 Oct 2005Direktør
-
Christen Kold Siden 20 May 2008Bestyrelsesmedlem
-
Bent Randeris Siden 20 May 2008Formand
Produktionsenheder
1MC. KLUUD A/S
P-nr. 1001966636
Istedgade 126, 1650 København V
Udskænkning af alkoholiske drikkevarer (563020)
👥 11 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: RESTAURATIONSSELSKABET AF 6/12 2004 ApS (CVR 28291345)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver restaurations, cafe, udskænkning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.