MC Nordic ApS
CVR 29 63 20 14 · Farum · Detailhandel med cykler · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MC Nordic ApS har CVR-nummer 29632014. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Detailhandel med cykler (branchekode 476320). Adresse: Gammelgårdsvej 83, 3520 Farum. Stiftet: 29. juni 2006. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 1.424.986 kr., årets resultat 480.843 kr., egenkapital 2.236.597 kr., aktiver i alt 5.324.370 kr. Soliditetsgraden på 42,0 % er højere end hos 61 % af de 328 virksomheder i branchen «Detailhandel med cykler», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 480.843 kr. er højere end hos 85 % af de 328 virksomheder i branchen «Detailhandel med cykler», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 55 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MC Nordic ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Detailhandel med cykler (476320)
- Adresse
- Gammelgårdsvej 83, 3520 Farum
- Kommune
- FURESØ
- Antal ansatte
-
2
2006 2018
- Stiftet
- 29 Jun 2006
- Selskabskapital
- 200.000 DKK
- Formål
- køb, salg og reparation af motorcykler
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2024-04-15
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29632014 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Gammelgårdsvej 83, 3520 Farum
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
21,5%
▲ 4,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,67
▼ 0,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
42,0%
▼ 18,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
60,5%
▲ 60,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
328 virksomheder i «Detailhandel med cykler»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.424.986 | 917.783 | 709.322 | -275.686 | 1.696.355 |
| Resultat før skat | 620.637 | 386.405 | 214.856 | -872.842 | 923.164 |
| Årets resultat | 480.843 | 299.591 | 165.506 | -684.432 | 715.042 |
| Egenkapital | 2.236.597 | 1.755.754 | 1.456.162 | 1.290.655 | 1.975.087 |
| Aktiver i alt | 5.324.370 | 2.892.768 | 2.250.004 | 2.073.424 | 2.623.047 |
| Omsætningsaktiver | 5.146.224 | 2.692.622 | 2.145.191 | 1.968.611 | 2.518.234 |
| Kortfristet gæld | 3.087.773 | 1.137.014 | 793.842 | 782.769 | 647.960 |
| Gæld i alt | 3.087.773 | 1.137.014 | 793.842 | 782.769 | 647.960 |
| Soliditetsgrad | 42% | 60.7% | 64.7% | 62.2% | 75.3% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
STOKBÆK HOLDING ApS Siden 7 Mar 2014100% Ejer
Ledelse
1-
Tom Wind Stokbæk Siden 29 Jun 2006Direktør
Produktionsenheder
1MC Nordic ApS
P-nr. 1012383106
Gammelgårdsvej 83, 3520 Farum
Detailhandel med cykler (476320)
👥 2 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)MC Nordic ApS
Gammelgårdsvej 83, 3520 Farum
Autoværksted
Autoværksteder er anlæg og aktiviteter for service, reparation, vask og overfladebehandling og autolakering af motorkøretøjer, der er omfattet af bekendtgørelse om miljøkrav i forbindelse med etablering og drift af autoværksteder m.v.
Tilsyn: Furesø Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: STOKBÆK HOLDING ApS (CVR 35680683)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver motorcykler, cykler, reparation.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.