MCA ApS
CVR 20 27 88 70 · Højbjerg · Investering for egen regning · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MCA ApS har CVR-nummer 20278870. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Investering for egen regning (branchekode 649910). Adresse: Skåde Højgårdsvej 57, 8270 Højbjerg. Stiftet: 14. marts 1997. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -1.929 kr., årets resultat 894.642 kr., egenkapital 11.353.891 kr., aktiver i alt 11.588.169 kr. Soliditetsgraden på 98,0 % er højere end hos 68 % af de 8.769 virksomheder i branchen «Investering for egen regning», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 894.642 kr. er højere end hos 78 % af de 8.769 virksomheder i branchen «Investering for egen regning», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MCA ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Investering for egen regning (649910)
- Adresse
- Skåde Højgårdsvej 57, 8270 Højbjerg
- Kommune
- AARHUS
- Stiftet
- 14 Mar 1997
- Selskabskapital
- 202.000 DKK
- Formål
- investeringsvirksomhed samt anden virksomhed, der står i forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-12-01
- Momsnr. (EU VIES)
- DK20278870 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 549300TN02WXHAH0IP20 Øverste modervirksomhed: V.O. INVEST ApS
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Skåde Højgårdsvej 57, 8270 Højbjerg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
7,9%
▼ 11,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
49,46
▲ 49,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
98,0%
▲ 0,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-56,3%
▼ 56,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
8769 virksomheder i «Investering for egen regning»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -1.929 | -3.762 | -3.208 | -2.414 | -3.073 |
| Resultat før skat | 1.146.976 | 2.624.105 | 937.468 | -816.141 | 615.649 |
| Årets resultat | 894.642 | 2.046.802 | 731.306 | -636.599 | 480.207 |
| Egenkapital | 11.353.891 | 10.459.249 | 8.412.448 | 7.681.142 | 8.317.741 |
| Aktiver i alt | 11.588.169 | 10.770.626 | 8.416.644 | 7.681.142 | 8.448.777 |
| Omsætningsaktiver | 11.588.169 | 133.809 | 8.416.644 | 7.681.142 | 8.448.777 |
| Kortfristet gæld | 234.278 | 311.377 | 4.196 | 0 | 131.036 |
| Gæld i alt | 234.278 | 311.377 | 4.196 | 0 | 131.036 |
| Soliditetsgrad | 98% | 97.1% | 100% | 100% | 98.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
V.O. INVEST ApS Siden 14 Mar 1997100% Ejer
Ledelse
1-
Gert Olander Siden 17 Jun 2007Direktør
Produktionsenheder
1MCA ApS
P-nr. 1004215352
Skåde Højgårdsvej 57, 8270 Højbjerg
Investering for egen regning (649910)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: V.O. INVEST ApS (CVR 15529741)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Koncern
Fra ejerskab registreret i GLEIF (LEI)Øverste modervirksomhed
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver regning, står.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.