MCI COPENHAGEN A/S
CVR 19 95 06 03 · Hellerup · Organisering af kongresser, messer og udstillinger · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MCI COPENHAGEN A/S har CVR-nummer 19950603. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Organisering af kongresser, messer og udstillinger (branchekode 823000). Adresse: Strandvejen 171, 2900 Hellerup. Stiftet: 15. december 1996. Status: aktiv. Antal ansatte: 11. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 11.013.402 kr., årets resultat 3.552.015 kr., egenkapital 6.388.251 kr., aktiver i alt 10.543.467 kr. Soliditetsgraden på 60,6 % er højere end hos 77 % af de 210 virksomheder i branchen «Organisering af kongresser, messer og udstillinger», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 3.552.015 kr. er højere end hos 96 % af de 210 virksomheder i branchen «Organisering af kongresser, messer og udstillinger», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 24 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MCI COPENHAGEN A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Organisering af kongresser, messer og udstillinger (823000)
- Adresse
- Strandvejen 171, 2900 Hellerup
- Kommune
- GENTOFTE
- Antal ansatte
-
11
1997 2018
- Telefon
- 39460500
- copenhagen@mci-group.com
- Hjemmeside
- www.mci-group.com/denmark
- Stiftet
- 15 Dec 1996
- Selskabskapital
- 760.000 DKK
- Formål
- hotelvirksomhed og dermed beslægtede aktiviteter
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af direktøren eller bestyrelsesformanden i forening med 1 medlem af bestyrelsen.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2024-10-30
- Binavne
- MCI Nordics A/S MCI Scandinavia A/S Ovation Denmark A/S Ovation Scandinavia A/S Ovation Sweden DMC A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK19950603 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Strandvejen 171, 2900 Hellerup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
55,6%
▼ 24,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,54
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
60,6%
▼ 2,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-50,0%
▼ 50,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
210 virksomheder i «Organisering af kongresser, messer og udstillinger»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 11.013.402 | 14.521.440 | 8.954.497 | 11.185.611 | 2.030.705 |
| Resultat før skat | 4.602.247 | 9.133.696 | 3.567.524 | 6.353.724 | 181.254 |
| Årets resultat | 3.552.015 | 7.105.784 | 2.780.812 | 5.755.298 | 181.254 |
| Egenkapital | 6.388.251 | 8.836.236 | 4.230.452 | 6.449.640 | 694.342 |
| Aktiver i alt | 10.543.467 | 14.123.580 | 16.116.506 | 15.068.603 | 5.324.192 |
| Omsætningsaktiver | 10.543.467 | 14.119.406 | 16.090.480 | 15.020.725 | 5.324.192 |
| Kortfristet gæld | 4.155.216 | 5.287.344 | 11.886.054 | 8.361.600 | 4.629.850 |
| Gæld i alt | 4.155.216 | 5.287.344 | 11.886.054 | 8.618.963 | 4.629.850 |
| Soliditetsgrad | 60.6% | 62.6% | 26.2% | 42.8% | 13% |
| Ansatte (gns.) | 12 | 9 | 8 | 6 | 4 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
PAL HOLDING ApS Siden 1 Jul 2020100% Ejer
Ledelse
4-
Ask Kvint Agger Siden 23 Oct 2020Formand
-
Per Ankær Siden 23 Oct 2020Bestyrelsesmedlem
-
Per Ankær Siden 23 Oct 2020Adm. dir.
-
Pia Allerslev Uth Siden 23 Oct 2020Næstformand
Produktionsenheder
1MCI COPENHAGEN A/S
P-nr. 1004179942
Strandvejen 171, 2900 Hellerup
Organisering af kongresser, messer og udstillinger (823000)
👥 12 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: PAL HOLDING ApS (CVR 27506933)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver hotelvirksomhed, kongresser, organisering.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.