MD CONSULTING ApS
CVR 29 60 25 65 · Værløse · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Virksomheden er ophørt
Kort fortalt
MD CONSULTING ApS har CVR-nummer 29602565. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Syvstjernehusene 12, 3500 Værløse. Stiftet: 1. maj 2006. Status: ophørt 1. september 2026. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 946.742 kr., årets resultat 249.716 kr., egenkapital 375.943 kr., aktiver i alt 766.586 kr. Soliditetsgraden på 49,0 % er lavere end hos 75 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 249.716 kr. er højere end hos 65 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 21 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MD CONSULTING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Syvstjernehusene 12, 3500 Værløse
- Kommune
- FURESØ
- Antal ansatte
-
1
2006 2018
- Stiftet
- 1 May 2006
- Ophørt
- 1 Sep 2026
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29602565 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500B5D79C06B7RC17
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Syvstjernehusene 12, 3500 Værløse
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
66,4%
▼ 74,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
4,02
▲ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
49,0%
▲ 8,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-28,2%
▼ 28,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 946.742 | 781.764 | 692.833 | 1.387.846 | 976.412 |
| Resultat før skat | 320.138 | 446.141 | -297.240 | 397.067 | 150.501 |
| Årets resultat | 249.716 | 347.977 | -231.834 | 309.727 | 117.127 |
| Egenkapital | 375.943 | 246.227 | -101.750 | 440.084 | 245.357 |
| Aktiver i alt | 766.586 | 600.824 | 199.758 | 671.487 | 427.278 |
| Omsætningsaktiver | 766.586 | 600.824 | 199.758 | 671.487 | 427.278 |
| Kortfristet gæld | 190.879 | 156.639 | 94.235 | 212.967 | 181.921 |
| Gæld i alt | 390.643 | 354.597 | 301.508 | 231.403 | 181.921 |
| Soliditetsgrad | 49% | 41% | -50.9% | 65.5% | 57.4% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: PMSYV HOLDING ApS (CVR 29602557)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringshistorik
-
Status ændret
22 Sep 2026NORMAL → OPLØSTEFTERERKLÆRING
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms