ME 2 ApS
CVR 31 27 08 47 · Vanløse · Udlejning af erhvervsejendomme · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
ME 2 ApS har CVR-nummer 31270847. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Udlejning af erhvervsejendomme (branchekode 682040). Adresse: Herlufsholmvej 37, 2720 Vanløse. Stiftet: 18. februar 2008. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 428.660 kr., årets resultat 285.617 kr., egenkapital 8.052.297 kr., aktiver i alt 17.678.995 kr. Soliditetsgraden på 45,5 % er højere end hos 57 % af de 19.182 virksomheder i branchen «Udlejning af erhvervsejendomme», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 285.617 kr. er højere end hos 57 % af de 19.182 virksomheder i branchen «Udlejning af erhvervsejendomme», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 33 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som ME 2 ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Udlejning af erhvervsejendomme (682040)
- Adresse
- Herlufsholmvej 37, 2720 Vanløse
- Kommune
- KØBENHAVN
- Telefon
- 38710066
- Stiftet
- 18 Feb 2008
- Selskabskapital
- 200.000 DKK
- Formål
- eje anparter og aktier, fast ejendom samt drive byggevirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2018-12-05
- Momsnr. (EU VIES)
- DK31270847 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Herlufsholmvej 37, 2720 Vanløse
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
3,5%
▲ 1,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
6,61
▲ 0,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
45,5%
▲ 0,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
48,1%
▲ 48,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
19182 virksomheder i «Udlejning af erhvervsejendomme»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 428.660 | 637.031 | 930.829 | 878.030 | 821.691 |
| Resultat før skat | 367.453 | 247.826 | 713.512 | 718.435 | 894.257 |
| Årets resultat | 285.617 | 192.792 | 556.553 | 560.317 | 697.448 |
| Egenkapital | 8.052.297 | 7.766.679 | 7.828.888 | 7.272.334 | 6.957.017 |
| Aktiver i alt | 17.678.995 | 17.229.968 | 17.541.808 | 17.243.742 | 17.160.281 |
| Omsætningsaktiver | 3.578.995 | 3.329.968 | 3.441.808 | 3.093.742 | 2.960.281 |
| Kortfristet gæld | 541.113 | 560.299 | 518.396 | 618.884 | 705.882 |
| Gæld i alt | 8.817.389 | 8.698.124 | 8.903.976 | 9.151.532 | 9.372.532 |
| Soliditetsgrad | 45.5% | 45.1% | 44.6% | 42.2% | 40.5% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Michael Spove Siden 23 Sep 2014100% Ejer
-
M-S HOLDING ApS Siden 24 Sep 201850% Ejer
Ledelse
1-
Michael Spove Siden 18 Feb 2008Direktør
Produktionsenheder
1ME 2 ApS
P-nr. 1014227284
Herlufsholmvej 37, 2720 Vanløse
Udlejning af erhvervsejendomme (682040)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: M-S HOLDING ApS (CVR 31251761)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver byggevirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.