MELA & CO ApS
CVR 33 78 59 84 · Støvring · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MELA & CO ApS har CVR-nummer 33785984. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Tranebærvej 44, 9530 Støvring. Stiftet: 13. juli 2011. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste -7.381 kr., årets resultat 1.358.251 kr., egenkapital 5.271.548 kr., aktiver i alt 5.282.798 kr. Soliditetsgraden på 99,8 % er højere end hos 87 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.358.251 kr. er højere end hos 85 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MELA & CO ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Tranebærvej 44, 9530 Støvring
- Kommune
- REBILD
- Stiftet
- 13 Jul 2011
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i danske og udenlandske selskaber, drive investeringsvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene eller af den samlede direktion eller af bestyrelsesformanden alene eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2015-10-01
- Momsnr. (EU VIES)
- DK33785984 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 254900DUXTLGMLWN8E97
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Tranebærvej 44, 9530 Støvring
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
25,8%
▲ 7,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
134,45
▲ 37,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,8%
▲ 0,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
71,7%
▲ 71,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -7.381 | -8.588 | -8.087 | -9.532 | -12.168 |
| Resultat før skat | 1.354.281 | 785.126 | 805.711 | 806.653 | 738.133 |
| Årets resultat | 1.358.251 | 791.202 | 816.776 | 823.671 | 787.617 |
| Egenkapital | 5.271.548 | 4.313.296 | 3.644.094 | 3.527.318 | 3.103.647 |
| Aktiver i alt | 5.282.798 | 4.324.546 | 3.657.345 | 3.544.307 | 3.116.146 |
| Omsætningsaktiver | 1.512.592 | 1.096.555 | 416.098 | 437.861 | 553.765 |
| Kortfristet gæld | 11.250 | 11.250 | 13.251 | 16.989 | 12.499 |
| Gæld i alt | 11.250 | 11.250 | 13.251 | 16.989 | 12.499 |
| Soliditetsgrad | 99.8% | 99.7% | 99.6% | 99.5% | 99.6% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Mette Danmark Baadsgaard Bruun Siden 13 Jul 201150% Ejer
-
Lars Danmark Baadsgaard Bruun Siden 13 Jul 201150% Ejer
Ledelse
3-
Mette Danmark Baadsgaard Bruun Siden 13 Jul 2011Direktør
-
Mette Danmark Baadsgaard Bruun Siden 1 Oct 2015Bestyrelsesmedlem
-
Lars Danmark Baadsgaard Bruun Siden 1 Oct 2015Formand
Produktionsenheder
1MELA & CO ApS
P-nr. 1016997060
Tranebærvej 44, 9530 Støvring
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -58.753 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -232.611 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 261.343 DKK | 57.486 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 14.834 DKK | 3.256 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MELA & CO ApS (CVR 33785984)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Koncern
Fra ejerskab registreret i GLEIF (LEI)Datterselskaber
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver udenlandske, danske.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.