Melgaards Holding ApS
CVR 42 31 26 73 · Hasselager · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Melgaards Holding ApS har CVR-nummer 42312673. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Pilegårdsvej 270, 8361 Hasselager. Stiftet: 16. april 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -8.125 kr., årets resultat 14.578 kr., egenkapital 1.048.869 kr., aktiver i alt 1.053.869 kr. Soliditetsgraden på 99,5 % er højere end hos 82 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 14.578 kr. er lavere end hos 54 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Melgaards Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Pilegårdsvej 270, 8361 Hasselager
- Kommune
- AARHUS
- Stiftet
- 16 Apr 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- fungere som holdingselskab, herunder administration, eje anparter/aktier, finansiering
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-04-16
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42312673 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 9845001DD3CB2C810A38
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Pilegårdsvej 270, 8361 Hasselager
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
1,4%
▼ 0,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
210,77
▼ 24,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,5%
▼ 0,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-34,3%
▼ 34,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -8.125 | -9.063 | -6.250 | -38.121 | -5.000 |
| Resultat før skat | 18.690 | 28.437 | 234.386 | 1.313.823 | -8.501 |
| Årets resultat | 14.578 | 22.181 | 235.181 | 1.324.361 | -6.631 |
| Egenkapital | 1.048.869 | 1.169.291 | 1.269.110 | 1.151.729 | 33.369 |
| Aktiver i alt | 1.053.869 | 1.174.291 | 1.274.110 | 1.156.729 | 38.367 |
| Omsætningsaktiver | 1.053.869 | 1.174.291 | 1.274.110 | 1.144.729 | 18.367 |
| Kortfristet gæld | 5.000 | 5.000 | 5.000 | 5.000 | 4.999 |
| Gæld i alt | 5.000 | 5.000 | 5.000 | 5.000 | 4.999 |
| Soliditetsgrad | 99.5% | 99.6% | 99.6% | 99.6% | 87% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Michael Melgaard Mærkedahl Siden 16 Apr 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Michael Melgaard Mærkedahl Siden 16 Apr 2021Direktør
Produktionsenheder
1Melgaards Holding ApS
P-nr. 1027058341
Pilegårdsvej 270, 8361 Hasselager
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -3.613 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -47.899 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -8.501 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Melgaards Holding ApS (CVR 42312673)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver administration, finansiering, fungere.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.