MERLOT TOURS ApS
CVR 33 76 79 94 · Frederiksberg C · Rejsebureauers aktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MERLOT TOURS ApS har CVR-nummer 33767994. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Rejsebureauers aktiviteter (branchekode 791100). Adresse: Rahbeks Alle 21, 1801 Frederiksberg C. Stiftet: 15. juni 2011. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 563.626 kr., årets resultat -15.010 kr., egenkapital 623.764 kr., aktiver i alt 1.525.356 kr. Soliditetsgraden på 40,9 % er højere end hos 62 % af de 306 virksomheder i branchen «Rejsebureauers aktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -15.010 kr. er lavere end hos 69 % af de 306 virksomheder i branchen «Rejsebureauers aktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 14 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MERLOT TOURS ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Rejsebureauers aktiviteter (791100)
- Adresse
- Rahbeks Alle 21, 1801 Frederiksberg C
- Kommune
- FREDERIKSBERG
- Antal ansatte
-
1
2011 2018
- Telefon
- 33327732
- info@merlot.dk
- Hjemmeside
- www.merlot.dk
- Stiftet
- 15 Jun 2011
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- rejsebureau
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2015-12-28
- Binavne
- MERLOT CYKELREJSER ApS MERLOT REJSER ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK33767994 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 984500E71B54AF010832
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Rahbeks Alle 21, 1801 Frederiksberg C
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.merlot.dk Hjemmeside oplyst til CVR https://merlot.dk/
- https://www.facebook.com/MerlotTours/ Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (14. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-2,4%
▼ 16,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
5,27
▲ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
40,9%
▼ 3,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-113,2%
▼ 113,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
306 virksomheder i «Rejsebureauers aktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 563.626 | 658.900 | 694.136 | 1.005.449 | 594.495 |
| Resultat før skat | -15.010 | 147.245 | 65.902 | 372.179 | 216.719 |
| Årets resultat | -15.010 | 114.141 | 49.861 | 287.469 | 205.911 |
| Egenkapital | 623.764 | 788.775 | 824.634 | 924.772 | 837.303 |
| Aktiver i alt | 1.525.356 | 1.767.071 | 2.003.754 | 2.175.229 | 2.178.757 |
| Omsætningsaktiver | 1.525.356 | 1.767.071 | 2.003.754 | 2.175.229 | 2.178.757 |
| Kortfristet gæld | 289.592 | 378.296 | 579.120 | 650.457 | 741.454 |
| Gæld i alt | 901.592 | 978.296 | 1.179.120 | 1.250.457 | 1.341.454 |
| Soliditetsgrad | 40.9% | 44.6% | 41.2% | 42.5% | 38.4% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Sanko Holding ApS Siden 28 Dec 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Sanne Kobbernagel Siden 15 Jun 2011Direktør
Produktionsenheder
1MERLOT TOURS ApS
P-nr. 1016953071
Rahbeks Alle 21, 1801 Frederiksberg C
Rejsebureauers aktiviteter (791100)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Sanko Holding ApS (CVR 37117048)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver rejsebureau, rejsebureauers.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.