MESTERMUREREN ApS
CVR 30 57 44 43 · Trige · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MESTERMUREREN ApS har CVR-nummer 30574443. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Randersvej 535, 8380 Trige. Stiftet: 27. april 2007. Status: aktiv. Antal ansatte: 4. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 3.221.179 kr., årets resultat 681.867 kr., egenkapital 1.967.867 kr., aktiver i alt 3.069.496 kr. Soliditetsgraden på 64,1 % er højere end hos 79 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 681.867 kr. er højere end hos 90 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 3 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MESTERMUREREN ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Randersvej 535, 8380 Trige
- Kommune
- AARHUS
- Antal ansatte
-
4
2007 2018
- Stiftet
- 27 Apr 2007
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- murervirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2007-04-27
- Momsnr. (EU VIES)
- DK30574443 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Randersvej 535, 8380 Trige
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
34,7%
▲ 16,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,89
▲ 1,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
64,1%
▲ 15,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
65,0%
▲ 65,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.221.179 | 3.330.230 | 4.112.434 | 4.620.460 | 4.619.881 |
| Resultat før skat | 878.042 | 533.970 | 1.096.000 | 1.765.469 | 1.942.066 |
| Årets resultat | 681.867 | 413.137 | 851.672 | 1.373.055 | 1.512.098 |
| Egenkapital | 1.967.867 | 2.285.999 | 2.872.863 | 3.521.190 | 3.948.135 |
| Aktiver i alt | 3.069.496 | 4.665.336 | 4.346.327 | 5.033.974 | 5.734.102 |
| Omsætningsaktiver | 2.624.287 | 4.071.141 | 4.248.427 | 4.966.553 | 5.628.212 |
| Kortfristet gæld | 907.457 | 2.267.379 | 1.235.688 | 1.124.132 | 1.362.471 |
| Gæld i alt | 1.101.629 | 2.379.337 | 1.473.464 | 1.512.784 | 1.785.967 |
| Soliditetsgrad | 64.1% | 49% | 66.1% | 69.9% | 68.9% |
| Ansatte (gns.) | 4 | 6 | 7 | 7 | 7 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Mestermureren Invest ApS Siden 9 Mar 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Jesper Sandberg Jensen Siden 27 Apr 2007Direktør
Produktionsenheder
1MESTERMUREREN ApS
P-nr. 1013244096
Randersvej 535, 8380 Trige
Murerarbejde (439100)
👥 4 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Mestermureren Invest ApS (CVR 39413345)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver murervirksomhed, murerarbejde.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.