METALSERVICE ApS
CVR 25 65 52 30 · Løsning · Overfladebehandling af metal · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
METALSERVICE ApS har CVR-nummer 25655230. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Overfladebehandling af metal (branchekode 255100). Adresse: Lundagervej 39, 8723 Løsning. Stiftet: 1. september 2000. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.419.417 kr., årets resultat 263.005 kr., egenkapital 742.020 kr., aktiver i alt 947.087 kr. Soliditetsgraden på 78,3 % er højere end hos 86 % af de 221 virksomheder i branchen «Overfladebehandling af metal», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 263.005 kr. er lavere end hos 55 % af de 221 virksomheder i branchen «Overfladebehandling af metal», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 15 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som METALSERVICE ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Overfladebehandling af metal (255100)
- Adresse
- Lundagervej 39, 8723 Løsning
- Kommune
- HEDENSTED
- Antal ansatte
-
2
2000 2018
- Stiftet
- 1 Sep 2000
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- udøve industriel virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af et bestyrelsesmedlem eller af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2006-08-07
- Momsnr. (EU VIES)
- DK25655230 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Lundagervej 39, 8723 Løsning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
35,4%
▲ 10,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
4,02
▲ 0,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
78,3%
▲ 4,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
69,8%
▲ 69,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
221 virksomheder i «Overfladebehandling af metal»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.419.417 | 1.235.068 | 1.243.178 | 1.137.941 | 648.408 |
| Resultat før skat | 337.032 | 198.620 | 224.345 | 230.656 | 225.349 |
| Årets resultat | 263.005 | 154.933 | 174.063 | 178.979 | 173.372 |
| Egenkapital | 742.020 | 629.015 | 610.082 | 567.019 | 515.040 |
| Aktiver i alt | 947.087 | 855.978 | 1.072.765 | 833.632 | 693.495 |
| Omsætningsaktiver | 825.336 | 728.718 | 931.596 | 729.556 | 566.362 |
| Kortfristet gæld | 205.067 | 226.963 | 462.683 | 266.613 | 178.455 |
| Gæld i alt | 205.067 | 226.963 | 462.683 | 266.613 | 178.455 |
| Soliditetsgrad | 78.3% | 73.5% | 56.9% | 68% | 74.3% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Torben Pers Siden 1 Sep 200090% Ejer
-
Stefan Haslach Siden 1 Jan 202010% Ejer
Ledelse
2-
Torben Pers Siden 23 Feb 2004Bestyrelsesmedlem
-
Torben Pers Siden 23 Feb 2004Direktør
Produktionsenheder
1METALSERVICE ApS
P-nr. 1007952984
Lundagervej 39, 8723 Løsning
Overfladebehandling af metal (255100)
👥 2 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Metalservice ApS
Lundagervej 39, 8723 Løsning
Godkendelsespligtig (bilag 1)
2.6. Behandling af overflader på metaller eller plastmaterialer ved en elektrolytisk eller kemisk proces, hvis behandlingskarrenes volumen er på mere end 30 m3.
Tilsyn: Hedensted Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 199.980 DKK | 43.978 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 229.654 DKK | 50.512 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 243.262 DKK | 53.504 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 235.591 DKK | 51.810 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 239.638 DKK | 52.712 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: METALSERVICE ApS (CVR 25655230)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver industriel, overfladebehandling, metal.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.