Mexinvest APS
CVR 44 34 04 96 · Vejle · Servering af mad i restauranter og caféer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Mexinvest APS har CVR-nummer 44340496. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Servering af mad i restauranter og caféer (branchekode 561110). Adresse: Ved Anlæget 12F, 7100 Vejle. Stiftet: 27. september 2023. Status: aktiv. Antal ansatte: 8. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.582.235 kr., årets resultat 75.471 kr., egenkapital 413.756 kr., aktiver i alt 675.976 kr. Soliditetsgraden på 61,2 % er højere end hos 82 % af de 4.451 virksomheder i branchen «Servering af mad i restauranter og caféer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 75.471 kr. er højere end hos 58 % af de 4.451 virksomheder i branchen «Servering af mad i restauranter og caféer», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Mexinvest APS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Servering af mad i restauranter og caféer (561110)
- Adresse
- Ved Anlæget 12F, 7100 Vejle
- Kommune
- VEJLE
- Antal ansatte
- 8
- Stiftet
- 27 Sep 2023
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- restaurationsvirksomhed samt al virksomhed som efter ledelses skøn har forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af 1 direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-09-27
- Binavne
- Cocina Latina Vejle ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK44340496 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 636700LEHYT4BX9PX445
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ved Anlæget 12F, 7100 Vejle
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
18,2%
▼ 71,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,21
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
61,2%
▼ 1,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-79,4%
▼ 79,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
4451 virksomheder i «Servering af mad i restauranter og caféer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Omsætning | — | — |
| Bruttoresultat | 1.582.235 | 1.677.544 |
| Resultat før skat | 88.334 | 469.779 |
| Årets resultat | 75.471 | 365.785 |
| Egenkapital | 413.756 | 405.785 |
| Aktiver i alt | 675.976 | 644.511 |
| Omsætningsaktiver | 579.976 | 548.511 |
| Kortfristet gæld | 262.220 | 238.726 |
| Gæld i alt | 262.220 | 238.726 |
| Soliditetsgrad | 61.2% | 63% |
| Ansatte (gns.) | 6 | 6 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
David Heredeu Siden 1 Oct 2023100% Ejer
Ledelse
1-
David Heredeu Siden 1 Oct 2023Direktør
Produktionsenheder
1Mexinvest APS
P-nr. 1029698720
Ved Anlæget 12F, 7100 Vejle
Servering af mad i restauranter og caféer (561110)
👥 7 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 472.756 DKK | 103.994 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Mexinvest APS (CVR 44340496)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ledelses, restaurationsvirksomhed, skøn.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.