MH Handel ApS
CVR 37 69 09 29 · Stouby · Opførelse af bygninger · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MH Handel ApS har CVR-nummer 37690929. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Opførelse af bygninger (branchekode 410000). Adresse: Hostrupvej 3, 7140 Stouby. Stiftet: 17. maj 2016. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -721.816 kr., årets resultat -278.145 kr., egenkapital 6.623.883 kr., aktiver i alt 6.678.226 kr. Soliditetsgraden på 99,2 % er højere end hos 97 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -278.145 kr. er lavere end hos 87 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MH Handel ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Opførelse af bygninger (410000)
- Adresse
- Hostrupvej 3, 7140 Stouby
- Kommune
- HEDENSTED
- Antal ansatte
- 1
- Telefon
- 22902827
- mick_hansen@hotmail.com
- Stiftet
- 17 May 2016
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- formål er at drive virksomhed med opførelse af bygninger, samt boligudlejning og hermed forbundet virksomhed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af direktionen
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2016-05-17
- Sekundære brancher
- Anden udlejning af boliger (682030)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37690929 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 984500012D37N11DF002
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Hostrupvej 3, 7140 Stouby
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-4,2%
▼ 3,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
121,10
▲ 109,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,2%
▲ 7,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-294,4%
▼ 294,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2755 virksomheder i «Opførelse af bygninger»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -721.816 | -125.461 | 313.669 | 2.476.825 | 458.570 |
| Resultat før skat | -356.510 | -90.426 | 11.418 | 1.790.756 | -212.459 |
| Årets resultat | -278.145 | -70.532 | 8.914 | 1.398.921 | -166.221 |
| Egenkapital | 6.623.883 | 6.902.028 | 6.972.560 | 6.963.646 | 5.564.725 |
| Aktiver i alt | 6.678.226 | 7.556.012 | 7.134.736 | 7.374.980 | 8.349.050 |
| Omsætningsaktiver | 6.580.964 | 7.476.400 | 7.006.974 | 6.525.200 | 2.298.204 |
| Kortfristet gæld | 54.343 | 636.469 | 102.868 | 347.732 | 178.985 |
| Gæld i alt | 54.343 | 636.469 | 102.868 | 347.732 | 2.784.325 |
| Soliditetsgrad | 99.2% | 91.3% | 97.7% | 94.4% | 66.7% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Mick Hansen Invest ApS Siden 15 Jun 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Mick Ganderup Hansen Siden 17 May 2016Adm. dir.
Produktionsenheder
1MH Handel ApS
P-nr. 1021425091
Hostrupvej 3, 7140 Stouby
Opførelse af bygninger (410000)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Mick Hansen Invest ApS (CVR 40823530)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver boligudlejning, opførelse, bygninger.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.