Micho Holding ApS
CVR 38 97 00 89 · Herning · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Micho Holding ApS har CVR-nummer 38970089. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Klokkehøj 48, 7400 Herning. Stiftet: 6. september 2017. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste -7.502 kr., årets resultat 125.208 kr., egenkapital 18.678.198 kr., aktiver i alt 19.187.964 kr. Soliditetsgraden på 97,3 % er højere end hos 67 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 125.208 kr. er højere end hos 58 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Micho Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Klokkehøj 48, 7400 Herning
- Kommune
- HERNING
- Stiftet
- 6 Sep 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i helt eller delvist ejede datterselskaber samt investering i øvrigt
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2017-09-06
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38970089 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Klokkehøj 48, 7400 Herning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
0,7%
▲ 18,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
11,09
▲ 8,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
97,3%
▲ 15,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
103,8%
▲ 103,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -7.502 | -5.776 | — | — | — |
| Resultat før skat | 129.906 | -3.272.464 | -8.022.965 | 3.156.262 | 2.508.477 |
| Årets resultat | 125.208 | -3.317.455 | -8.021.557 | 3.157.729 | 2.510.196 |
| Egenkapital | 18.678.198 | 18.952.990 | 22.670.444 | 30.992.001 | 28.434.272 |
| Aktiver i alt | 19.187.964 | 23.292.686 | 24.227.432 | 31.634.792 | 29.010.626 |
| Omsætningsaktiver | 5.653.500 | 9.866.777 | 1.495.396 | 598.438 | 546.578 |
| Kortfristet gæld | 509.766 | 4.339.696 | 1.556.988 | 642.791 | 576.354 |
| Gæld i alt | 509.766 | 4.339.696 | 1.556.988 | 642.791 | 576.354 |
| Soliditetsgrad | 97.3% | 81.4% | 93.6% | 98% | 98% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Michael Møller Andersen Siden 6 Sep 2017100% Ejer
Ledelse
1-
Michael Møller Andersen Siden 6 Sep 2017Direktør
Produktionsenheder
1Micho Holding ApS
P-nr. 1022881724
Klokkehøj 48, 7400 Herning
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 6.128.215 DKK | 1.348.204 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 1.662.958 DKK | 365.838 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 1.961.101 DKK | 431.442 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.366.190 DKK | 300.542 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 1.522.996 DKK | 335.038 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Micho Holding ApS (CVR 38970089)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ejede, datterselskaber.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.