MIDTJYDEN STALDINVENTAR ApS
CVR 31 42 24 42 · Herning · Maskinforarbejdning af metal · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MIDTJYDEN STALDINVENTAR ApS har CVR-nummer 31422442. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Maskinforarbejdning af metal (branchekode 255300). Adresse: Industriparken 35, 7400 Herning. Stiftet: 8. maj 2008. Status: aktiv. Antal ansatte: 6. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.927.044 kr., årets resultat 702.930 kr., egenkapital 2.534.077 kr., aktiver i alt 3.364.536 kr. Soliditetsgraden på 75,3 % er højere end hos 84 % af de 607 virksomheder i branchen «Maskinforarbejdning af metal», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 702.930 kr. er højere end hos 70 % af de 607 virksomheder i branchen «Maskinforarbejdning af metal», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 6 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MIDTJYDEN STALDINVENTAR ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Maskinforarbejdning af metal (255300)
- Adresse
- Industriparken 35, 7400 Herning
- Kommune
- HERNING
- Antal ansatte
-
6
2008 2018
- Telefon
- 97127394
- Stiftet
- 8 May 2008
- Selskabskapital
- 250.000 DKK
- Formål
- handel og industri
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2019-10-11
- Momsnr. (EU VIES)
- DK31422442 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Industriparken 35, 7400 Herning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: midtjydenstaldinventar.dk Hjemmeside https://www.staldinventar.dk/
- https://www.facebook.com/Midtjyden-Staldinventar-171806206235561/ Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (19. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
27,7%
▲ 4,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,78
▲ 1,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
75,3%
▲ 9,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
40,8%
▲ 40,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
607 virksomheder i «Maskinforarbejdning af metal»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.927.044 | 1.816.861 | 1.426.393 | 1.925.906 | 1.791.544 |
| Resultat før skat | 900.233 | 640.837 | 407.079 | 931.195 | 873.319 |
| Årets resultat | 702.930 | 499.346 | 317.522 | 724.641 | 689.397 |
| Egenkapital | 2.534.077 | 2.168.647 | 1.894.301 | 2.026.779 | 1.752.138 |
| Aktiver i alt | 3.364.536 | 3.285.766 | 2.602.942 | 2.752.463 | 2.615.141 |
| Omsætningsaktiver | 3.080.536 | 2.992.766 | 2.437.942 | 2.551.863 | 2.333.141 |
| Kortfristet gæld | 815.949 | 1.104.739 | 708.641 | 725.005 | 860.367 |
| Gæld i alt | 815.949 | 1.104.739 | 708.641 | 725.005 | 860.367 |
| Soliditetsgrad | 75.3% | 66% | 72.8% | 73.6% | 67% |
| Ansatte (gns.) | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
NGL HOLDING ApS Siden 24 Oct 201925% Ejer
-
MIDTJYDEN STALDINVENTAR ApS Siden 24 Oct 201925% Ejer
-
MARTIN LAURSEN HOLDING ApS Siden 1 May 201750% Ejer
Ledelse
2-
Niels Godsk Laursen Siden 8 May 2008Direktør
-
Martin Rungwald Laursen Siden 24 Jun 2008Direktør
Produktionsenheder
1MIDTJYDEN STALDINVENTAR ApS
P-nr. 1014411670
Industriparken 35, 7400 Herning
Maskinforarbejdning af metal (255300)
👥 5 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Midtjyden Staldinventar ApS
Industriparken 35, 7400 Herning
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Maskinfabrikker, maskinværksteder og andre virksomheder, der foretager forarbejdning af jern, stål eller metaller med et hertil indrettet produktionsareal på mellem 100 og 1.000 m2.
Tilsyn: Herning Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MARTIN LAURSEN HOLDING ApS (CVR 31497108)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver maskinforarbejdning, metal, industri.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.