MK'S MALERFORRETNING ApS
CVR 30 23 80 95 · Morud · Maleraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MK'S MALERFORRETNING ApS har CVR-nummer 30238095. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Maleraktiviteter (branchekode 433410). Adresse: Rugårdsvej 748, 5462 Morud. Stiftet: 15. januar 2007. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 778.400 kr., årets resultat 40.414 kr., egenkapital 175.385 kr., aktiver i alt 416.677 kr. Soliditetsgraden på 42,1 % er højere end hos 52 % af de 1.330 virksomheder i branchen «Maleraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 40.414 kr. er lavere end hos 56 % af de 1.330 virksomheder i branchen «Maleraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 34 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MK'S MALERFORRETNING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Maleraktiviteter (433410)
- Adresse
- Rugårdsvej 748, 5462 Morud
- Kommune
- NORDFYNS
- Antal ansatte
-
2
2011 2018
- Telefon
- 51304670
- Stiftet
- 15 Jan 2007
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- detailsalg med malerartikler og virksomhed i forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2010-09-22
- Momsnr. (EU VIES)
- DK30238095 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Rugårdsvej 748, 5462 Morud
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
23,0%
▲ 57,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,73
▼ 1,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
42,1%
▼ 24,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
186,6%
▲ 186,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1330 virksomheder i «Maleraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 778.400 | 578.991 | 592.901 | 555.899 | 186.774 |
| Resultat før skat | 51.914 | -46.728 | -15.837 | -97.126 | 27.099 |
| Årets resultat | 40.414 | -46.656 | -15.837 | -97.536 | 14.450 |
| Egenkapital | 175.385 | 134.971 | 181.627 | 197.464 | 295.000 |
| Aktiver i alt | 416.677 | 201.801 | 340.762 | 497.314 | 382.041 |
| Omsætningsaktiver | 416.677 | 201.801 | 340.762 | 497.314 | 367.041 |
| Kortfristet gæld | 241.292 | 66.830 | 159.135 | 299.850 | 87.041 |
| Gæld i alt | 241.292 | 66.830 | 159.135 | 299.850 | 87.041 |
| Soliditetsgrad | 42.1% | 66.9% | 53.3% | 39.7% | 77.2% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Michael Nielsen Siden 15 Jan 2007100% Ejer
Ledelse
1-
Michael Nielsen Siden 15 Jan 2007Direktør
Produktionsenheder
1MK'S MALERFORRETNING ApS
P-nr. 1012993354
Rugårdsvej 748, 5462 Morud
Maleraktiviteter (433410)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -32.178 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -172.126 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 44.447 DKK | 9.768 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 53.381 DKK | 11.726 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MK'S MALERFORRETNING ApS (CVR 30238095)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver malerartikler, detailsalg, maleraktiviteter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.