ML BYG MÅLØV ApS
CVR 32 56 18 61 · Måløv · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
ML BYG MÅLØV ApS har CVR-nummer 32561861. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Måløv Hovedgade 90, 2760 Måløv. Stiftet: 15. september 2009. Status: aktiv. Antal ansatte: 8. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 5.530.312 kr., årets resultat 179.955 kr., egenkapital 4.084.212 kr., aktiver i alt 6.030.352 kr. Soliditetsgraden på 67,7 % er højere end hos 84 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 179.955 kr. er højere end hos 69 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 24 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som ML BYG MÅLØV ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Måløv Hovedgade 90, 2760 Måløv
- Kommune
- BALLERUP
- Antal ansatte
-
8
2011 2018
- Stiftet
- 15 Sep 2009
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- tømrer- og snedkervirksomhed og dermed forbundet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2011-12-02
- Momsnr. (EU VIES)
- DK32561861 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Måløv Hovedgade 90, 2760 Måløv
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
4,4%
▼ 23,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,40
▲ 0,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
67,7%
▲ 18,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-85,0%
▼ 85,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 5.530.312 | 7.315.918 | 5.164.139 | 5.242.837 | 1.451.750 |
| Resultat før skat | 250.485 | 1.564.562 | 484.714 | 240.011 | 1.001.150 |
| Årets resultat | 179.955 | 1.202.250 | 379.561 | 202.591 | 805.892 |
| Egenkapital | 4.084.212 | 4.296.257 | 3.494.007 | 3.174.446 | 2.971.855 |
| Aktiver i alt | 6.030.352 | 8.671.719 | 6.119.128 | 5.042.148 | 6.992.004 |
| Omsætningsaktiver | 4.597.043 | 7.114.442 | 4.383.637 | 3.792.947 | 5.737.281 |
| Kortfristet gæld | 1.916.140 | 4.358.462 | 2.593.121 | 1.844.702 | 4.005.149 |
| Gæld i alt | 1.916.140 | 4.358.462 | 2.593.121 | 1.844.702 | 4.005.149 |
| Soliditetsgrad | 67.7% | 49.5% | 57.1% | 63% | 42.5% |
| Ansatte (gns.) | 9 | 11 | 10 | 12 | 15 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Morten Larsen Siden 2 Dec 2011100% Ejer
Ledelse
1-
Morten Larsen Siden 15 Sep 2009Direktør
Produktionsenheder
1ML BYG MÅLØV ApS
P-nr. 1015635815
Måløv Hovedgade 90, 2760 Måløv
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 9 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.761.598 DKK | 387.530 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 445.822 DKK | 98.076 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 155.649 DKK | 34.232 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 797.368 DKK | 175.406 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 1.269.693 DKK | 279.312 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ML BYG MÅLØV ApS (CVR 32561861)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver snedkervirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.