ML HOLDING ApS
CVR 25 20 91 76 · Randers SV · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
ML HOLDING ApS har CVR-nummer 25209176. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Zinkvej 8, 8940 Randers SV. Stiftet: 18. februar 2000. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste -45.281 kr., årets resultat 15.333.457 kr., egenkapital 336.070.475 kr., aktiver i alt 338.843.205 kr. Soliditetsgraden på 99,2 % er højere end hos 79 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 15.333.457 kr. er højere end hos 98 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som ML HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Zinkvej 8, 8940 Randers SV
- Kommune
- RANDERS
- Stiftet
- 18 Feb 2000
- Selskabskapital
- 200.000 DKK
- Formål
- som holding- og investeringsselskab samt gennem datterselskaber at drive handel og produktion
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2000-02-18
- Momsnr. (EU VIES)
- DK25209176 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 549300FCGXSCTPSNDG97
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Zinkvej 8, 8940 Randers SV
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
4,6%
▼ 7,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
762,33
▲ 734,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,2%
▲ 2,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-59,6%
▼ 59,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -45.281 | -38.688 | -30.188 | -28.813 | -26.875 |
| Resultat før skat | 17.589.161 | 45.918.955 | 30.307.754 | -24.333.144 | 32.794.321 |
| Årets resultat | 15.333.457 | 37.954.875 | 26.305.590 | -18.032.144 | 26.492.729 |
| Egenkapital | 336.070.475 | 324.737.018 | 288.762.761 | 264.403.628 | 283.154.725 |
| Aktiver i alt | 338.843.205 | 334.832.625 | 289.168.078 | 264.461.159 | 289.227.943 |
| Omsætningsaktiver | 286.512.773 | 282.515.879 | 240.753.423 | 228.616.497 | 254.889.558 |
| Kortfristet gæld | 375.838 | 10.095.607 | 59.620 | 57.532 | 805.524 |
| Gæld i alt | 2.772.730 | 10.095.607 | 405.317 | 57.532 | 6.073.218 |
| Soliditetsgrad | 99.2% | 97% | 99.9% | 100% | 97.9% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Michael Lindhard Jensen Siden 18 Feb 2000100% Ejer
Ledelse
1-
Michael Lindhard Jensen Siden 18 Feb 2000Direktør
Produktionsenheder
1ML HOLDING ApS
P-nr. 1007276288
Zinkvej 8, 8940 Randers SV
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 46.731.247 DKK | 10.261.107 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 9.405.426 DKK | 2.043.600 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -29.106.389 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 33.065.583 DKK | 7.257.761 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 6.470.408 DKK | 1.407.966 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ML HOLDING ApS (CVR 25209176)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver investeringsselskab, holding, gennem.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.