ML Montage & Byg ApS
CVR 41 01 96 89 · Grindsted · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
ML Montage & Byg ApS har CVR-nummer 41019689. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Primulavej 12, 7200 Grindsted. Stiftet: 17. december 2019. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 962.017 kr., årets resultat 236.053 kr., egenkapital 505.106 kr., aktiver i alt 876.079 kr. Soliditetsgraden på 57,7 % er højere end hos 73 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 236.053 kr. er højere end hos 74 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 18 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som ML Montage & Byg ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Primulavej 12, 7200 Grindsted
- Kommune
- BILLUND
- Antal ansatte
- 1
- Stiftet
- 17 Dec 2019
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- drift af tømrerforretning
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af Michael Egsgaard Lauridsen.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2022-09-27
- Binavne
- ClimateGlass ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41019689 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Primulavej 12, 7200 Grindsted
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
46,7%
▼ 20,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,88
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
57,7%
▲ 3,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-43,0%
▼ 43,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 962.017 | 1.171.632 | 876.680 | 1.340.057 | 1.167.489 |
| Resultat før skat | 302.739 | 531.061 | 286.226 | 590.361 | 553.137 |
| Årets resultat | 236.053 | 414.135 | 223.057 | 460.477 | 431.274 |
| Egenkapital | 505.106 | 619.054 | 426.919 | 503.863 | 473.386 |
| Aktiver i alt | 876.079 | 1.133.803 | 985.404 | 1.050.489 | 1.065.654 |
| Omsætningsaktiver | 876.079 | 1.133.803 | 983.031 | 1.038.616 | 1.044.281 |
| Kortfristet gæld | 304.287 | 399.946 | 494.108 | 415.827 | 469.883 |
| Gæld i alt | 370.973 | 514.749 | 558.485 | 546.626 | 592.268 |
| Soliditetsgrad | 57.7% | 54.6% | 43.3% | 48% | 44.4% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
ML Holding 2020 ApS Siden 16 Apr 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Michael Egsgaard Lauridsen Siden 17 Dec 2019Direktør
Produktionsenheder
1ML Montage & Byg ApS
P-nr. 1025346994
Primulavej 12, 7200 Grindsted
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ML Holding 2020 ApS (CVR 41294272)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver tømrerforretning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.