MN BROLÆGNING ApS
CVR 25 72 00 67 · Fredericia · Anlæg af veje og motorveje · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MN BROLÆGNING ApS har CVR-nummer 25720067. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Anlæg af veje og motorveje (branchekode 421100). Adresse: Glarmestervej 5, 7000 Fredericia. Stiftet: 2. januar 2014. Status: aktiv. Antal ansatte: 27. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 11.590.580 kr., årets resultat 417.772 kr., egenkapital 2.451.914 kr., aktiver i alt 4.416.468 kr. Soliditetsgraden på 55,5 % er højere end hos 72 % af de 134 virksomheder i branchen «Anlæg af veje og motorveje», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 417.772 kr. er højere end hos 58 % af de 134 virksomheder i branchen «Anlæg af veje og motorveje», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten var næsten uændret fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MN BROLÆGNING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Anlæg af veje og motorveje (421100)
- Adresse
- Glarmestervej 5, 7000 Fredericia
- Kommune
- FREDERICIA
- Antal ansatte
-
27
2014 2018
- Telefon
- 28713686
- mail@mnbrolaegning.dk
- Stiftet
- 2 Jan 2014
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- udøve virksomhed med handel og service samt aktiviteter i tilknytning hertil
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2014-01-02
- Momsnr. (EU VIES)
- DK25720067 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Glarmestervej 5, 7000 Fredericia
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
17,0%
▼ 2,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,23
▲ 0,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
55,5%
▲ 21,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
6,2%
▲ 6,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
134 virksomheder i «Anlæg af veje og motorveje»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 11.590.580 | 11.564.979 | 9.641.496 | 10.548.119 | 8.379.388 |
| Resultat før skat | 543.135 | 507.753 | 86.050 | 2.216.063 | 460.485 |
| Årets resultat | 417.772 | 393.451 | 63.711 | 1.726.076 | 358.256 |
| Egenkapital | 2.451.914 | 2.034.142 | 1.640.691 | 2.576.979 | 1.350.903 |
| Aktiver i alt | 4.416.468 | 5.899.943 | 5.967.980 | 6.906.662 | 3.009.279 |
| Omsætningsaktiver | 4.115.943 | 5.470.736 | 5.547.880 | 6.798.325 | 2.847.311 |
| Kortfristet gæld | 1.842.333 | 3.714.305 | 4.242.157 | 4.250.425 | 1.581.827 |
| Gæld i alt | 1.842.333 | 3.714.305 | 4.242.157 | 4.250.425 | 1.581.827 |
| Soliditetsgrad | 55.5% | 34.5% | 27.5% | 37.3% | 44.9% |
| Ansatte (gns.) | 22 | 23 | 22 | 19 | 20 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
CMN FREDERICIA HOLDING ApS Siden 2 Jan 2014100% Ejer
Ledelse
1-
Morten Ravn Nielsen Siden 2 Jan 2014Direktør
Produktionsenheder
1MN BROLÆGNING ApS
P-nr. 1019000024
Glarmestervej 5, 7000 Fredericia
Anlæg af veje og motorveje (421100)
👥 27 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)MN Brolægning ApS
Glarmestervej 5, 7000 Fredericia
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Garageanlæg og pladser til kørende materiel i et antal af 3 eller derover i forbindelse med entreprenør- eller vognmandsvirksomhed, herunder endestationer (for mere end een linie), terminaler og remiser for busser. Redningsstationer.
Tilsyn: Fredericia Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: CMN FREDERICIA HOLDING ApS (CVR 25716698)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver motorveje, veje, anlæg.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.