Mølbak VVS & Energiteknik A/S
CVR 86 78 04 10 · Lille Skensved · Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Mølbak VVS & Energiteknik A/S har CVR-nummer 86780410. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg (branchekode 432200). Adresse: Hjørnegårdsvej 3, 4623 Lille Skensved. Stiftet: 29. juni 1979. Status: aktiv. Antal ansatte: 56. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste 34.032.487 kr., årets resultat 2.449.207 kr., egenkapital 6.916.840 kr., aktiver i alt 17.377.343 kr. Soliditetsgraden på 39,8 % er lavere end hos 56 % af de 2.183 virksomheder i branchen «Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.449.207 kr. er højere end hos 94 % af de 2.183 virksomheder i branchen «Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 12 % fra regnskabsår 2025 til 2026. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Mølbak VVS & Energiteknik A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg (432200)
- Adresse
- Hjørnegårdsvej 3, 4623 Lille Skensved
- Kommune
- KØGE
- Antal ansatte
-
56
1997 2018
- Stiftet
- 29 Jun 1979
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- VVS-forretning, gas- og energiservice samt anden beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene eller af den samlede bestyrelse
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2025-07-11
- Binavne
- KIM LARSEN GASTEKNIK A/S Mølbak VVS & Energi A/S Mølbak VVS & Gasteknik A/S Mølbak VVS & Service A/S Mølbak VVS & Varmepumpeservice A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK86780410 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 9845006D2C45EAEE8A30
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Hjørnegårdsvej 3, 4623 Lille Skensved
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
35,4%
▲ 10,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,62
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
39,8%
▲ 3,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
64,5%
▲ 64,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2183 virksomheder i «Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 34.032.487 | 30.423.120 | 28.278.166 | 28.717.353 | 26.781.361 |
| Resultat før skat | 3.150.748 | 1.974.307 | 2.622.361 | 4.071.507 | 3.073.165 |
| Årets resultat | 2.449.207 | 1.488.572 | 1.996.408 | 3.121.958 | 2.361.547 |
| Egenkapital | 6.916.840 | 6.067.633 | 6.579.061 | 7.382.653 | 6.260.695 |
| Aktiver i alt | 17.377.343 | 16.686.696 | 16.785.626 | 16.049.954 | 17.273.994 |
| Omsætningsaktiver | 15.094.254 | 14.069.780 | 14.355.184 | 12.954.069 | 13.671.643 |
| Kortfristet gæld | 9.323.573 | 9.314.720 | 8.781.011 | 7.231.697 | 9.574.152 |
| Gæld i alt | 10.247.365 | 10.314.489 | 9.889.872 | 8.334.058 | 10.675.216 |
| Soliditetsgrad | 39.8% | 36.4% | 39.2% | 46% | 36.2% |
| Ansatte (gns.) | 56 | 50 | 49 | 50 | 52 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
HOLDING ANDERS MØLBAK ApS Siden 29 May 200625% Ejer
-
Driftsselskabet Mølbak ApS Siden 25 Nov 201566,67% Ejer
Ledelse
4-
Malene Mølbak Siden 19 Apr 2024Bestyrelsesmedlem
-
Jeppe Nørregaard Siden 19 Nov 2015Bestyrelsesmedlem
-
Anders Thor Mølbak Siden 15 Nov 2005Bestyrelsesmedlem
-
Anders Thor Mølbak Siden 2 Nov 2016Direktør
Produktionsenheder
1Mølbak VVS & Energiteknik A/S
P-nr. 1002756241
Hjørnegårdsvej 3, 4623 Lille Skensved
Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg (432200)
👥 58 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)MØLBAK VVS & GASTEKNIK A/S
Hjørnegårdsvej 3, 4623 Lille Skensved
Andre virksomheder og anlæg, der er omfattet af § 42 i miljøbeskyttelsesloven, samt mellemstore fyringsanlæg forbundet med disse virksomheder og anlæg.
§ 42. Hvis erhvervsvirksomheder, herunder private eller offentlige bygge- og anlægsarbejder, eller faste anlæg til energiproduktion, som ikke er optaget på den i § 35 nævnte liste, medfører uhygiejniske forhold eller væsentlig forurening, herunder affaldsfrembringelse, kan tilsynsmyndigheden give påbud om, at forureningen skal nedbringes, herunder påbud om gennemførelse af bestemte foranstaltninger.
Tilsyn: Køge Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Driftsselskabet Mølbak ApS (CVR 36928565)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- BRUHN VVS OG BLIK ApS Vojens
- BC Energiservice ApS Sønder Omme
- Bred VVS ApS Kruså
- Climico Entreprise ApS Valby
- Standard System Engineering Denmark, Filial af Standard System Engineering S.r.l., Italien København V
- Hanning El & VVS ApS Skjern
- S.U.M. HOLDING ApS Slangerup
- MOGENS LIND & SØNNER ApS Rønne
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver energiservice, gas, forretning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.