Møllemand VVS & Murer ApS
CVR 32 07 05 66 · Tranekær · Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Møllemand VVS & Murer ApS har CVR-nummer 32070566. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg (branchekode 432200). Adresse: Løkkebyvej 63, 5953 Tranekær. Stiftet: 2. marts 2009. Status: aktiv. Antal ansatte: 21. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 8.080.664 kr., årets resultat 955.144 kr., egenkapital 1.297.034 kr., aktiver i alt 3.743.636 kr. Soliditetsgraden på 34,6 % er lavere end hos 62 % af de 2.183 virksomheder i branchen «Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 955.144 kr. er højere end hos 84 % af de 2.183 virksomheder i branchen «Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 5 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Møllemand VVS & Murer ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg (432200)
- Adresse
- Løkkebyvej 63, 5953 Tranekær
- Kommune
- LANGELAND
- Antal ansatte
-
21
2009 2018
- Telefon
- 29438303
- per@moellemand.dk
- Stiftet
- 2 Mar 2009
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- handel og service anden dermed i forbindelse stående virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren-
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2021-12-02
- Sekundære brancher
- Murerarbejde (439100)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK32070566 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Løkkebyvej 63, 5953 Tranekær
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
73,6%
▼ 13,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,34
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
34,6%
▲ 0,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-18,0%
▼ 18,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2183 virksomheder i «Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 8.080.664 | 7.661.872 | 7.396.650 | 6.421.402 | 5.583.371 |
| Resultat før skat | 1.225.352 | 1.494.795 | 1.238.344 | 1.080.632 | 1.419.850 |
| Årets resultat | 955.144 | 1.165.093 | 962.717 | 842.196 | 1.107.252 |
| Egenkapital | 1.297.034 | 1.341.890 | 1.476.796 | 1.314.079 | 1.471.883 |
| Aktiver i alt | 3.743.636 | 3.911.960 | 3.651.227 | 3.265.431 | 3.806.834 |
| Omsætningsaktiver | 3.287.804 | 3.391.833 | 2.914.403 | 2.588.838 | 3.022.652 |
| Kortfristet gæld | 2.446.602 | 2.570.070 | — | — | — |
| Gæld i alt | 2.446.602 | 2.570.070 | 2.174.431 | 1.951.351 | 2.334.950 |
| Soliditetsgrad | 34.6% | 34.3% | 40.4% | 40.2% | 38.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 13 | 12 | 12 | 11 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
MØLLEMAND HOLDING ApS Siden 10 Feb 2014100% Ejer
Ledelse
1-
Per Middelboe Møllemand Siden 2 Mar 2009Direktør
Produktionsenheder
1Møllemand VVS & Murer ApS
P-nr. 1015110259
Løkkebyvej 63, 5953 Tranekær
Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg (432200)
👥 18 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MØLLEMAND HOLDING ApS (CVR 35662170)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver varme, vvs, klimaanlæg.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.