Møntsamlingen ApS
CVR 36 94 51 76 · Kolding · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Møntsamlingen ApS har CVR-nummer 36945176. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Sommerfuglevej 2B, 6000 Kolding. Stiftet: 1. juli 2015. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste -27.068 kr., årets resultat 329.951 kr., egenkapital 2.957.968 kr., aktiver i alt 4.125.595 kr. Soliditetsgraden på 71,7 % er lavere end hos 65 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 329.951 kr. er højere end hos 69 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Møntsamlingen ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Sommerfuglevej 2B, 6000 Kolding
- Kommune
- KOLDING
- Stiftet
- 1 Jul 2015
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- besidde kapitalinteresser i andre selskaber samt anden investeringsvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Ja
- Momsnr. (EU VIES)
- DK36945176 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 8945005TEB8WBROOSV21
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sommerfuglevej 2B, 6000 Kolding
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
11,2%
▲ 1,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
23,83
▼ 351,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
71,7%
▼ 25,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
12,3%
▲ 12,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -27.068 | -6.126 | -5.858 | -5.737 | -5.143 |
| Resultat før skat | 370.372 | 307.369 | 427.453 | 592.019 | 167.541 |
| Årets resultat | 329.951 | 293.839 | 374.529 | 535.141 | 167.522 |
| Egenkapital | 2.957.968 | 2.878.017 | 2.834.178 | 2.789.649 | 2.454.508 |
| Aktiver i alt | 4.125.595 | 2.955.835 | 2.926.866 | 2.917.733 | 2.491.254 |
| Omsætningsaktiver | 1.879.455 | 2.274.988 | 2.312.348 | 2.170.295 | 1.893.460 |
| Kortfristet gæld | 78.855 | 6.068 | 92.688 | 128.084 | 36.746 |
| Gæld i alt | 1.167.627 | 77.818 | 92.688 | 128.084 | 36.746 |
| Soliditetsgrad | 71.7% | 97.4% | 96.8% | 95.6% | 98.5% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Mads Næshauge Vestergaard Siden 1 Jul 2015100% Ejer
Ledelse
1-
Mads Næshauge Vestergaard Siden 1 Jul 2015Direktør
Produktionsenheder
1Møntsamlingen ApS
P-nr. 1020535195
Sommerfuglevej 2B, 6000 Kolding
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 622.380 DKK | 134.322 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 858.809 DKK | 187.786 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 375.804 DKK | 82.676 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.178.480 DKK | 258.707 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 1.163.620 DKK | 255.992 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Møntsamlingen ApS (CVR 36945176)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver kapitalinteresser.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.