MOKA Godsforvaltning ApS
CVR 38 81 50 24 · Stenløse · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MOKA Godsforvaltning ApS har CVR-nummer 38815024. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Valmuevej 12, 3660 Stenløse. Stiftet: 22. maj 2017. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): årets resultat 35.222 kr., egenkapital 2.763.069 kr., aktiver i alt 2.852.820 kr. Soliditetsgraden på 96,9 % er højere end hos 66 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 35.222 kr. er lavere end hos 51 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MOKA Godsforvaltning ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Valmuevej 12, 3660 Stenløse
- Kommune
- EGEDAL
- Stiftet
- 22 May 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- direkte eller indirekte at drive virksomhed ved investering gennem ejerbesiddelser i andre kapitalselskaber og dermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2017-05-22
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38815024 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 9845001B4F1C69D97U88
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Valmuevej 12, 3660 Stenløse
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
1,3%
▼ 3,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,59
▼ 27,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
96,9%
▼ 2,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-75,3%
▼ 75,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 35.222 | 143.104 | -134.930 | 241.173 | 489.069 |
| Årets resultat | 35.222 | 142.615 | -134.441 | 240.947 | 489.135 |
| Egenkapital | 2.763.069 | 2.827.847 | 2.685.232 | 2.819.673 | 2.578.726 |
| Aktiver i alt | 2.852.820 | 2.832.688 | 2.688.982 | 2.823.423 | 2.582.476 |
| Omsætningsaktiver | 232.135 | 146.155 | 175.557 | 177.289 | 176.490 |
| Kortfristet gæld | 89.751 | 4.841 | 3.750 | 3.750 | 3.750 |
| Gæld i alt | 89.751 | 4.841 | 3.750 | 3.750 | 3.750 |
| Soliditetsgrad | 96.9% | 99.8% | 99.9% | 99.9% | 99.9% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Mogens Kæmpegaard Siden 22 May 2017100% Ejer
Ledelse
1-
Mogens Kæmpegaard Siden 22 May 2017Direktør
Produktionsenheder
1MOKA Godsforvaltning ApS
P-nr. 1022698946
Valmuevej 12, 3660 Stenløse
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -30.000 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -295.094 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 644.062 DKK | 141.680 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -302 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -4.374 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MOKA Godsforvaltning ApS (CVR 38815024)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ejerbesiddelser, kapitalselskaber, gennem.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.