MONSALTA ApS
CVR 17 88 95 08 · Hørsholm · Computerprogrammering · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MONSALTA ApS har CVR-nummer 17889508. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Computerprogrammering (branchekode 621000). Adresse: Lyngsø Alle 3, 2., 2970 Hørsholm. Stiftet: 28. juni 1994. Status: aktiv. Antal ansatte: 7. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 8.257.079 kr., årets resultat -1.241.348 kr., egenkapital 606.717 kr., aktiver i alt 3.066.900 kr. Soliditetsgraden på 19,8 % er lavere end hos 69 % af de 4.771 virksomheder i branchen «Computerprogrammering», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -1.241.348 kr. er lavere end hos 92 % af de 4.771 virksomheder i branchen «Computerprogrammering», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 7 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MONSALTA ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Computerprogrammering (621000)
- Adresse
- Lyngsø Alle 3, 2., 2970 Hørsholm
- Kommune
- HØRSHOLM
- Antal ansatte
-
7
1999 2018
- lha@monsalta.dk
- Stiftet
- 28 Jun 1994
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- konsulentvirksomhed, udvikling og salg af software
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden sammen med et medlem af bestyrelsen, bestyrelsesformanden i forening med en direktør eller af fire bestyrelsesmedlemmer.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2023-08-08
- Momsnr. (EU VIES)
- DK17889508 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 5493008YF1N708O3IS84
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Lyngsø Alle 3, 2., 2970 Hørsholm
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-204,6%
▼ 189,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,19
▼ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
19,8%
▼ 27,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-335,7%
▼ 335,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
4771 virksomheder i «Computerprogrammering»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 8.257.079 | 8.866.604 | 8.877.956 | 8.292.789 | 7.449.460 |
| Resultat før skat | -1.012.607 | -364.223 | 1.522.557 | 3.027.113 | 2.574.607 |
| Årets resultat | -1.241.348 | -284.896 | 1.187.497 | 2.360.392 | 2.008.194 |
| Egenkapital | 606.717 | 1.848.064 | 2.132.960 | 3.099.855 | 2.739.463 |
| Aktiver i alt | 3.066.900 | 3.874.898 | 4.986.077 | 5.700.796 | 4.234.012 |
| Omsætningsaktiver | 2.930.743 | 3.669.962 | 4.781.140 | 5.637.209 | 4.166.073 |
| Kortfristet gæld | 2.460.183 | 2.026.834 | 2.853.117 | 2.600.941 | 1.494.549 |
| Gæld i alt | 2.460.183 | 2.026.834 | 2.853.117 | 2.600.941 | 1.494.549 |
| Soliditetsgrad | 19.8% | 47.7% | 42.8% | 54.4% | 64.7% |
| Ansatte (gns.) | 9 | 9 | 7 | 6 | 6 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Monsalta Holding ApS Siden 8 Aug 2023100% Ejer
Ledelse
7-
Thomas Ole Angelius Siden 21 May 2025Bestyrelsesmedlem
-
Michael Shalmi Siden 8 Aug 2023Formand
-
Lars Laurvig Haugaard Siden 8 Aug 2023Bestyrelsesmedlem
-
Jesper Baagøe Brunkel Siden 1 Sep 2023Direktør
-
Jesper Baagøe Brunkel Siden 8 Aug 2023Bestyrelsesmedlem
-
Thomas Rostgaard Kromann Siden 8 Aug 2023Bestyrelsesmedlem
-
Svitlana Babak-Andersen Siden 8 Aug 2023Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1MONSALTA ApS
P-nr. 1001382454
Lyngsø Alle 3, 2., 2970 Hørsholm
Computerprogrammering (621000)
👥 7 ansatte
Tildelte offentlige kontrakter
1-
Staten og Kommunernes Indkøbsservice A/S · 27 Feb 2026
Kilde: TED (Tenders Electronic Daily).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Monsalta Holding ApS (CVR 44217198)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver software, konsulentvirksomhed, computerprogrammering.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.