MOP Invest ApS
CVR 41 92 73 99 · Mårslet · Anden udlejning af boliger · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MOP Invest ApS har CVR-nummer 41927399. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Anden udlejning af boliger (branchekode 682030). Adresse: Langballevej 166, 8320 Mårslet. Stiftet: 27. november 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 63.475 kr., årets resultat 2.926 kr., egenkapital 109.105 kr., aktiver i alt 2.830.069 kr. Soliditetsgraden på 3,9 % er lavere end hos 80 % af de 10.551 virksomheder i branchen «Anden udlejning af boliger», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.926 kr. er lavere end hos 64 % af de 10.551 virksomheder i branchen «Anden udlejning af boliger», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 23 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MOP Invest ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Anden udlejning af boliger (682030)
- Adresse
- Langballevej 166, 8320 Mårslet
- Kommune
- AARHUS
- Stiftet
- 27 Nov 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- udøve virksomhed indenfor investering, udlejning samt anden hermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-11-27
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41927399 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Langballevej 166, 8320 Mårslet
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,7%
▼ 14,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,33
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
3,9%
▲ 0,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-84,3%
▼ 84,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
10551 virksomheder i «Anden udlejning af boliger»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 63.475 | 82.141 | 51.823 | 112.754 | 88.121 |
| Resultat før skat | 3.751 | 23.900 | -12.505 | 48.212 | 28.413 |
| Årets resultat | 2.926 | 18.642 | -12.058 | 37.605 | 21.990 |
| Egenkapital | 109.105 | 106.179 | 87.537 | 99.596 | 61.990 |
| Aktiver i alt | 2.830.069 | 2.770.456 | 2.678.791 | 2.670.809 | 2.622.070 |
| Omsætningsaktiver | 907.869 | 813.232 | 690.396 | 701.903 | 615.309 |
| Kortfristet gæld | 2.720.964 | 2.664.277 | 2.591.254 | 2.571.214 | 2.560.080 |
| Gæld i alt | 2.720.964 | 2.664.277 | 2.591.254 | 2.571.214 | 2.560.080 |
| Soliditetsgrad | 3.9% | 3.8% | 3.3% | 3.7% | 2.4% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Artmann Jepsen Holding ApS Siden 27 Nov 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Søren Holm Pallesen Siden 27 Nov 2020Direktør
Produktionsenheder
1MOP Invest ApS
P-nr. 1026566807
Langballevej 166, 8320 Mårslet
Anden udlejning af boliger (682030)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Artmann Jepsen Holding ApS (CVR 41927313)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver indenfor.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.