MortenGeorgsen Signature ApS
CVR 41 83 80 27 · Vedbæk · Industrielt design og modedesign · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MortenGeorgsen Signature ApS har CVR-nummer 41838027. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Industrielt design og modedesign (branchekode 741100). Adresse: Avnholtsvej 8, 2950 Vedbæk. Stiftet: 11. november 2020. Status: aktiv. Antal ansatte: 3. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 5.559.444 kr., årets resultat 3.562.797 kr., egenkapital 11.850.616 kr., aktiver i alt 13.360.176 kr. Soliditetsgraden på 88,7 % er højere end hos 87 % af de 809 virksomheder i branchen «Industrielt design og modedesign», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 3.562.797 kr. er højere end hos 97 % af de 809 virksomheder i branchen «Industrielt design og modedesign», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 3 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MortenGeorgsen Signature ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Industrielt design og modedesign (741100)
- Adresse
- Avnholtsvej 8, 2950 Vedbæk
- Kommune
- RUDERSDAL
- Antal ansatte
- 3
- Stiftet
- 11 Nov 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- design af produkter til indretning for private og virksomheder samt dermed tilknyttet virksomhed samt at drive virksomhed med investering i værdipapirer og andre kapitalandele
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2025-04-24
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41838027 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 984500B40996CFR6B139
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Avnholtsvej 8, 2950 Vedbæk
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
30,1%
▼ 68,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
8,65
▲ 7,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
88,7%
▲ 43,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
16,9%
▲ 16,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
809 virksomheder i «Industrielt design og modedesign»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 5.559.444 | 5.383.814 | 4.321.548 | 4.467.897 | 2.353.888 |
| Resultat før skat | 4.579.516 | 3.909.818 | 2.826.707 | 2.035.394 | 1.866.829 |
| Årets resultat | 3.562.797 | 3.047.534 | 2.202.787 | 1.585.209 | 1.451.477 |
| Egenkapital | 11.850.616 | 3.097.007 | 2.249.473 | 1.626.686 | 1.491.477 |
| Aktiver i alt | 13.360.176 | 6.915.039 | 3.579.348 | 2.552.088 | 2.371.237 |
| Omsætningsaktiver | 12.992.493 | 4.270.678 | 3.579.348 | — | 2.371.237 |
| Kortfristet gæld | 1.502.392 | 3.810.743 | 1.329.875 | 925.402 | 879.760 |
| Gæld i alt | 1.502.392 | 3.810.743 | 1.329.875 | 925.402 | 879.760 |
| Soliditetsgrad | 88.7% | 44.8% | 62.8% | 63.7% | 62.9% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 3 | 3 | 3 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Morten Georgsen Siden 24 Apr 2025100% Ejer
Ledelse
2-
Morten Georgsen Siden 5 Jan 2022Direktør
-
Maiken Back Siden 11 Nov 2020Direktør
Produktionsenheder
1MortenGeorgsen Signature ApS
P-nr. 1026459180
Avnholtsvej 8, 2950 Vedbæk
Industrielt design og modedesign (741100)
👥 3 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: CVR 41834951
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver indretning, tilknyttet, modedesign.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.