MOSEDE INVEST ApS
CVR 87 38 49 18 · Hellerup · Administrations- og kontorserviceaktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MOSEDE INVEST ApS har CVR-nummer 87384918. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Administrations- og kontorserviceaktiviteter (branchekode 821000). Adresse: Lyngbyvej 225, 2900 Hellerup. Stiftet: 28. april 1979. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. oktober 2025 – 30. september 2026): bruttofortjeneste 37.563 kr., årets resultat -13.338 kr., egenkapital 36.662 kr., aktiver i alt 1.716.751 kr. Soliditetsgraden på 2,1 % er lavere end hos 83 % af de 1.606 virksomheder i branchen «Administrations- og kontorserviceaktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -13.338 kr. er lavere end hos 68 % af de 1.606 virksomheder i branchen «Administrations- og kontorserviceaktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 354 % fra regnskabsår 2025 til 2026. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MOSEDE INVEST ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Administrations- og kontorserviceaktiviteter (821000)
- Adresse
- Lyngbyvej 225, 2900 Hellerup
- Kommune
- GENTOFTE
- Antal ansatte
-
1
1997 2018
- Telefon
- 39610688
- Stiftet
- 28 Apr 1979
- Selskabskapital
- 20.000 DKK
- Formål
- handel, konsulentvirksomhed, leasing og investering, værdipapirhandel, køb og salg af fast ejendom, vikarbureau samt erhvervsservice
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 1 direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2025-10-02
- Binavne
- ERHVERVSSERVICEKONSULENTERNE ApS M.I. HANDEL ApS M.I.ApS ENTREPRISE MOSEDE HÅNDVÆRKERSERVICE ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK87384918 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Lyngbyvej 225, 2900 Hellerup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-36,4%
▼ 56,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,07
▼ 4,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
2,1%
▼ 80,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-207,4%
▼ 207,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1606 virksomheder i «Administrations- og kontorserviceaktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 37.563 | 8.281 | 1.169.517 | 1.002.093 | 1.225.774 |
| Resultat før skat | -14.596 | 16.027 | 1.106.026 | 725.969 | 216.228 |
| Årets resultat | -13.338 | 12.419 | 862.700 | 566.166 | 168.372 |
| Egenkapital | 36.662 | 62.419 | 912.700 | 616.166 | 218.372 |
| Aktiver i alt | 1.716.751 | 75.663 | 1.222.787 | 1.024.912 | 1.032.192 |
| Omsætningsaktiver | 116.031 | 66.369 | 1.213.493 | 1.015.618 | 1.022.898 |
| Kortfristet gæld | 1.680.089 | 13.244 | 310.087 | 408.746 | 813.820 |
| Gæld i alt | 1.680.089 | 13.244 | 310.087 | 408.746 | 813.820 |
| Soliditetsgrad | 2.1% | 82.5% | 74.6% | 60.1% | 21.2% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
REVISION & DATA HOLDING REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB Siden 17 Jan 2014100% Ejer
Ledelse
1-
Steen Bo Petersen Siden 27 May 2012Direktør
Produktionsenheder
1MOSEDE INVEST APS POSTBOKS 169
P-nr. 1003909490
Lyngbyvej 225, 2900 Hellerup
Administrations- og kontorserviceaktiviteter (821000)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: REVISION & DATA HOLDING REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB (CVR 25145240)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver værdipapirhandel, erhvervsservice, vikarbureau.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.