MOST Consulting ApS
CVR 29 41 79 38 · Brabrand · Anden teknisk rådgivning · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MOST Consulting ApS har CVR-nummer 29417938. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Anden teknisk rådgivning (branchekode 711290). Adresse: Skibbyvej 13, 8220 Brabrand. Stiftet: 20. marts 2006. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 2.779.726 kr., årets resultat 55.311 kr., egenkapital 972.322 kr., aktiver i alt 1.324.428 kr. Soliditetsgraden på 73,4 % er højere end hos 67 % af de 1.571 virksomheder i branchen «Anden teknisk rådgivning», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 55.311 kr. er højere end hos 54 % af de 1.571 virksomheder i branchen «Anden teknisk rådgivning», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 41 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MOST Consulting ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Anden teknisk rådgivning (711290)
- Adresse
- Skibbyvej 13, 8220 Brabrand
- Kommune
- AARHUS
- Antal ansatte
-
2
2011 2018
- Stiftet
- 20 Mar 2006
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- udfører konsulentopgaver i forbindelse med opsætning af vindmøller og lignende. Selskabets driver herudover investeringsvirksomhed, herunder handel med fast ejendom og værdipapirer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2015-08-05
- Binavne
- MOST Invest ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29417938 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Skibbyvej 13, 8220 Brabrand
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
5,7%
▼ 68,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,75
▲ 0,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
73,4%
▲ 7,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-96,8%
▼ 96,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1571 virksomheder i «Anden teknisk rådgivning»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.779.726 | 4.749.797 | 4.436.691 | 924.971 | 773.004 |
| Resultat før skat | 71.637 | 2.207.058 | 1.486.702 | 352.975 | 688.416 |
| Årets resultat | 55.311 | 1.716.384 | 1.158.983 | 275.015 | 536.640 |
| Egenkapital | 972.322 | 2.317.010 | 1.800.626 | 741.643 | 976.628 |
| Aktiver i alt | 1.324.428 | 3.527.606 | 2.683.802 | 961.920 | 1.306.373 |
| Omsætningsaktiver | 1.319.095 | 3.517.273 | 2.668.469 | 941.587 | 1.281.040 |
| Kortfristet gæld | 352.106 | 1.210.596 | 883.176 | 220.277 | 329.745 |
| Gæld i alt | 352.106 | 1.210.596 | 883.176 | 220.277 | 329.745 |
| Soliditetsgrad | 73.4% | 65.7% | 67.1% | 77.1% | 74.8% |
| Ansatte (gns.) | 3 | 3 | 4 | 2 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
MOST HOLDING 2013 ApS Siden 16 Aug 2013100% Ejer
Ledelse
1-
Morten Laulund Straarup Siden 20 Mar 2006Direktør
Produktionsenheder
1MOST Consulting ApS
P-nr. 1012127347
Skibbyvej 13, 8220 Brabrand
Anden teknisk rådgivning (711290)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MOST HOLDING 2013 ApS (CVR 35413987)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver udfører, konsulentopgaver, vindmøller.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.