Mostek Automation ApS
CVR 42 08 28 80 · Aabybro · Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Mostek Automation ApS har CVR-nummer 42082880. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf (branchekode 251100). Adresse: Engvej 259, 9440 Aabybro. Stiftet: 2. februar 2021. Status: aktiv. Antal ansatte: 3. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.186.372 kr., årets resultat 276.615 kr., egenkapital 222.216 kr., aktiver i alt 621.128 kr. Soliditetsgraden på 35,8 % er lavere end hos 58 % af de 421 virksomheder i branchen «Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 276.615 kr. er højere end hos 53 % af de 421 virksomheder i branchen «Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 394 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Mostek Automation ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf (251100)
- Adresse
- Engvej 259, 9440 Aabybro
- Kommune
- JAMMERBUGT
- Antal ansatte
- 3
- info@mostek.dk
- Stiftet
- 2 Feb 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- handel, håndværk og industri, foretage finansiering og investering samt udøve anden virksomhed, der står i naturlig forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-02-02
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42082880 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Engvej 259, 9440 Aabybro
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
124,5%
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,54
▲ 0,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
35,8%
▲ 52,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
390,9%
▲ 390,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
421 virksomheder i «Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.186.372 | 240.303 | 572.023 | 250.712 | 475.812 |
| Resultat før skat | 276.615 | -95.094 | -145.806 | -253.451 | 414.558 |
| Årets resultat | 276.615 | -95.094 | -145.806 | -256.588 | 323.089 |
| Egenkapital | 222.216 | -54.399 | 40.695 | 106.501 | 363.089 |
| Aktiver i alt | 621.128 | 336.366 | 369.403 | 541.680 | 920.561 |
| Omsætningsaktiver | 616.128 | 317.491 | 336.651 | 495.052 | 860.057 |
| Kortfristet gæld | 398.912 | 390.765 | 328.708 | 435.179 | 556.709 |
| Gæld i alt | 398.912 | 390.765 | 328.708 | 435.179 | 556.709 |
| Soliditetsgrad | 35.8% | -16.2% | 11% | 19.7% | 39.4% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Inostruct Holding ApS Siden 2 Feb 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Morten Andersen Siden 30 Jun 2022Direktør
Produktionsenheder
1Mostek Automation ApS
P-nr. 1026756142
Engvej 259, 9440 Aabybro
Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf (251100)
👥 3 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | 412.360 DKK | 90.706 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Inostruct Holding ApS (CVR 39776065)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver metalkonstruktioner, dele, naturlig.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.