MotorfabrikenMarstal ApS
CVR 38 37 46 99 · Marstal · Catering på kontrakt og andre restaurationsaktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MotorfabrikenMarstal ApS har CVR-nummer 38374699. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Catering på kontrakt og andre restaurationsaktiviteter (branchekode 562200). Adresse: Havnegade 11, 5960 Marstal. Stiftet: 30. januar 2017. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): omsætning 668.838 kr., bruttofortjeneste 105.733 kr., årets resultat 105.733 kr., egenkapital 104.755 kr., aktiver i alt 168.759 kr. Soliditetsgraden på 62,1 % er højere end hos 78 % af de 324 virksomheder i branchen «Catering på kontrakt og andre restaurationsaktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 105.733 kr. er højere end hos 56 % af de 324 virksomheder i branchen «Catering på kontrakt og andre restaurationsaktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Omsætningen steg 36 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MotorfabrikenMarstal ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Catering på kontrakt og andre restaurationsaktiviteter (562200)
- Adresse
- Havnegade 11, 5960 Marstal
- Kommune
- ÆRØ
- Telefon
- 30229777
- Stiftet
- 30 Jan 2017
- Selskabskapital
- 90.000 DKK
- Formål
- administrere og drive Motorfabrikken Marstal som et moderne kulturhus på Marstal Havn samt udlejning af hal til bådeopbevaring og udlejning af værksted til havnerelaterede formål
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 3 direktører i forening.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2017-01-30
- Sekundære brancher
- Udskænkning af alkoholiske drikkevarer (563020)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38374699 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Havnegade 11, 5960 Marstal
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Overskudsgrad
15,8%
▲ 35,4 pp
Årets resultat i % af omsætning
Egenkapitalforrentning
100,9%
▲ 6.365,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,64
▲ 1,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
62,1%
▲ 59,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
209,5%
▲ 209,5 pp
Ændring ift. året før
Vækst i omsætning
35,9%
▲ 35,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
324 virksomheder i «Catering på kontrakt og andre restaurationsaktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 668.838 | 492.320 | 532.653 | 532.653 | 419.358 |
| Bruttoresultat | 105.733 | -96.602 | 29.375 | 29.606 | 26.228 |
| Resultat før skat | 105.733 | -96.602 | 29.375 | 29.606 | 23.961 |
| Årets resultat | 105.733 | -96.602 | 22.913 | 23.093 | 18.690 |
| Egenkapital | 104.755 | 1.542 | 98.195 | 98.195 | 75.282 |
| Aktiver i alt | 168.759 | 54.356 | 163.151 | 163.151 | 141.490 |
| Omsætningsaktiver | 168.759 | 54.356 | 163.151 | 163.151 | 141.490 |
| Kortfristet gæld | 64.004 | 52.814 | 64.956 | 64.956 | 66.208 |
| Gæld i alt | 64.004 | 52.814 | 64.956 | 64.956 | 66.208 |
| Soliditetsgrad | 62.1% | 2.8% | 60.2% | 60.2% | 53.2% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
Julie Skaar Siden 30 Jan 201733,33% Ejer
-
Nina Rydahl Andersen Siden 30 Jan 201733,33% Ejer
-
Lone Søndergaard Siden 30 Jan 201733,33% Ejer
Ledelse
3-
Julie Skaar Siden 30 Jan 2017Direktør
-
Nina Rydahl Andersen Siden 30 Jan 2017Direktør
-
Lone Søndergaard Siden 30 Jan 2017Direktør
Produktionsenheder
1MotorfabrikenMarstal ApS
P-nr. 1022140635
Havnegade 11, 5960 Marstal
Catering på kontrakt og andre restaurationsaktiviteter (562200)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -94.571 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 29.606 DKK | 6.512 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 23.961 DKK | 5.258 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 22.461 DKK | 4.928 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 22.913 DKK | 5.038 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MotorfabrikenMarstal ApS (CVR 38374699)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver bådeopbevaring, motorfabrikken, havnerelaterede.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.