Mouldshop A/S
CVR 20 64 90 03 · Ballerup · Engroshandel med værktøjsmaskiner · Aktieselskab · CVR-registret ↗
- Virksomheden er ophørt
Kort fortalt
Mouldshop A/S har CVR-nummer 20649003. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Engroshandel med værktøjsmaskiner (branchekode 466200). Adresse: Baltorpbakken 10, 2750 Ballerup. Stiftet: 4. december 1997. Status: ophørt 3. august 2026. Antal ansatte: 3. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 5.501.189 kr., årets resultat 1.978.929 kr., egenkapital 7.459.743 kr., aktiver i alt 10.010.104 kr. Soliditetsgraden på 74,5 % er højere end hos 77 % af de 276 virksomheder i branchen «Engroshandel med værktøjsmaskiner», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.978.929 kr. er højere end hos 80 % af de 276 virksomheder i branchen «Engroshandel med værktøjsmaskiner», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Mouldshop A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med værktøjsmaskiner (466200)
- Adresse
- Baltorpbakken 10, 2750 Ballerup
- Kommune
- BALLERUP
- Antal ansatte
-
3
1998 2018
- Stiftet
- 4 Dec 1997
- Ophørt
- 3 Aug 2026
- Binavne
- HERBERT CHRISTENSEN A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK20649003 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Baltorpbakken 10, 2750 Ballerup
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
26,5%
▼ 3,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,80
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
74,5%
▼ 0,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
22,4%
▲ 22,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
276 virksomheder i «Engroshandel med værktøjsmaskiner»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 5.501.189 | 3.374.361 | 4.928.032 | 8.881.852 | 8.000.958 |
| Resultat før skat | 2.538.305 | 2.074.991 | 1.281.476 | 3.687.284 | 3.427.468 |
| Årets resultat | 1.978.929 | 1.617.307 | 997.348 | 2.872.938 | 2.669.656 |
| Egenkapital | 7.459.743 | 5.480.814 | 3.863.507 | 9.465.659 | 7.992.720 |
| Aktiver i alt | 10.010.104 | 7.277.904 | 6.757.318 | 13.323.131 | 11.964.180 |
| Omsætningsaktiver | 9.698.783 | 6.956.783 | 6.484.378 | 13.050.191 | 11.691.240 |
| Kortfristet gæld | 2.550.361 | 1.797.090 | 2.893.811 | 3.857.472 | 3.971.460 |
| Gæld i alt | 2.550.361 | 1.797.090 | 2.893.811 | 3.857.472 | 3.971.460 |
| Soliditetsgrad | 74.5% | 75.3% | 57.2% | 71% | 66.8% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 2 | 2 | 4 | 3 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: HCT Group ApS (CVR 38763237)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringshistorik
-
Status ændret
13 Aug 2026NORMAL → OPLØSTEFTERFUSION
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver værktøjsmaskiner.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms