MountVision ApS
CVR 37 21 77 43 · København K · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MountVision ApS har CVR-nummer 37217743. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Ny Adelgade 5, 3., 1104 København K. Stiftet: 5. november 2015. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -800 kr., årets resultat 157.821 kr., egenkapital 217.821 kr., aktiver i alt 452.682 kr. Soliditetsgraden på 48,1 % er lavere end hos 75 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 157.821 kr. er højere end hos 60 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MountVision ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Ny Adelgade 5, 3., 1104 København K
- Kommune
- KØBENHAVN
- Stiftet
- 5 Nov 2015
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- produktion, detail- og grossisthandel, import og eksport og anden hermed beslægtet virksomhed samt besiddelse af kapitalandele i andre selskaber
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2015-11-05
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37217743 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ny Adelgade 5, 3., 1104 København K
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
72,5%
▲ 1,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,71
▼ 1,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
48,1%
▼ 25,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
8,5%
▲ 8,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -800 | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 157.646 | 145.525 | 605.873 | -1.615 | -1.620 |
| Årets resultat | 157.821 | 145.524 | 605.961 | -1.260 | -1.264 |
| Egenkapital | 217.821 | 205.524 | 651.244 | 45.284 | 46.544 |
| Aktiver i alt | 452.682 | 279.685 | 1.106.028 | 109.084 | 128.492 |
| Omsætningsaktiver | 402.682 | 229.685 | 1.056.028 | 59.084 | 78.492 |
| Kortfristet gæld | 234.861 | 74.161 | 454.784 | 63.800 | 81.948 |
| Gæld i alt | 234.861 | 74.161 | 454.784 | 63.800 | 81.948 |
| Soliditetsgrad | 48.1% | 73.5% | 58.9% | 41.5% | 36.2% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
ScanVision ApS Siden 5 Nov 2015100% Ejer
Ledelse
1-
Peter Jørgensen Siden 5 Nov 2015Direktør
Produktionsenheder
1MountVision ApS
P-nr. 1020882456
Ny Adelgade 5, 3., 1104 København K
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Enkeltstående selskab |
| 2020 | — | — | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ScanVision ApS (CVR 36908718)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver grossisthandel, detail, eksport.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.