MP Biler Slagelse ApS
CVR 41 13 47 12 · Slagelse · Detailhandel med motorkøretøjer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MP Biler Slagelse ApS har CVR-nummer 41134712. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Detailhandel med motorkøretøjer (branchekode 478100). Adresse: Teknikvej 1, 4200 Slagelse. Stiftet: 3. februar 2020. Status: aktiv. Antal ansatte: 7. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 3.778.884 kr., årets resultat 988.959 kr., egenkapital 10.266.772 kr., aktiver i alt 10.845.289 kr. Soliditetsgraden på 94,7 % er højere end hos 92 % af de 1.793 virksomheder i branchen «Detailhandel med motorkøretøjer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 988.959 kr. er højere end hos 81 % af de 1.793 virksomheder i branchen «Detailhandel med motorkøretøjer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 30 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MP Biler Slagelse ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Detailhandel med motorkøretøjer (478100)
- Adresse
- Teknikvej 1, 4200 Slagelse
- Kommune
- SLAGELSE
- Antal ansatte
- 7
- Stiftet
- 3 Feb 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- indenfor køb og salg af biler
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2020-02-03
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41134712 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Teknikvej 1, 4200 Slagelse
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
9,6%
▼ 14,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
18,47
▲ 9,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
94,7%
▲ 5,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-55,3%
▼ 55,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1793 virksomheder i «Detailhandel med motorkøretøjer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.778.884 | 5.362.223 | 4.300.543 | 3.808.233 | 4.432.773 |
| Resultat før skat | 1.270.163 | 2.831.081 | 2.629.559 | 2.028.896 | 2.843.099 |
| Årets resultat | 988.959 | 2.210.329 | 2.047.857 | 1.580.756 | 2.217.639 |
| Egenkapital | 10.266.772 | 9.277.813 | 7.067.485 | 5.019.628 | 3.438.872 |
| Aktiver i alt | 10.845.289 | 10.418.155 | 7.940.248 | 5.959.256 | 5.943.233 |
| Omsætningsaktiver | 10.687.022 | 10.221.555 | 7.825.314 | 5.810.989 | 5.842.633 |
| Kortfristet gæld | 578.517 | 1.140.342 | 872.763 | 939.628 | 2.504.361 |
| Gæld i alt | 578.517 | 1.140.342 | 872.763 | 939.628 | 2.504.361 |
| Soliditetsgrad | 94.7% | 89.1% | 89% | 84.2% | 57.9% |
| Ansatte (gns.) | 6 | 6 | 4 | 2 | 3 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
PELIT HOLDING ApS Siden 3 Feb 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Mustafa Pelit Siden 3 Feb 2020Direktør
Produktionsenheder
1MP Biler Slagelse ApS
P-nr. 1025520366
Teknikvej 1, 4200 Slagelse
Detailhandel med motorkøretøjer (478100)
👥 6 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)MP Biler Slagelse ApS
Teknikvej 1, 4200 Slagelse
Autoværksted
Autoværksteder er anlæg og aktiviteter for service, reparation, vask og overfladebehandling og autolakering af motorkøretøjer, der er omfattet af bekendtgørelse om miljøkrav i forbindelse med etablering og drift af autoværksteder m.v.
Tilsyn: Slagelse Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: PELIT HOLDING ApS (CVR 36502126)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver biler, indenfor, motorkøretøjer.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.