MP Holding 2019 ApS
CVR 41 14 30 10 · Gislev · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MP Holding 2019 ApS har CVR-nummer 41143010. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Holmevej 16, 5854 Gislev. Stiftet: 12. december 2019. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 41.298 kr., årets resultat 174.949 kr., egenkapital 11.846.422 kr., aktiver i alt 11.858.811 kr. Soliditetsgraden på 99,9 % er højere end hos 89 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 174.949 kr. er højere end hos 62 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 44 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MP Holding 2019 ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Holmevej 16, 5854 Gislev
- Kommune
- FAABORG-MIDTFYN
- Stiftet
- 12 Dec 2019
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- være holdingselskab samt varetage formueforvaltning og anden investeringsvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2019-12-12
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41143010 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Holmevej 16, 5854 Gislev
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
1,5%
▼ 17,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
39,06
▲ 38,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,9%
▲ 4,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-92,1%
▼ 92,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 41.298 | 74.108 | 74.712 | 75.415 | 66.491 |
| Resultat før skat | 191.076 | 2.229.809 | -1.066.677 | 3.945.639 | -2.070.431 |
| Årets resultat | 174.949 | 2.213.988 | -1.077.134 | 3.930.230 | -2.084.269 |
| Egenkapital | 11.846.422 | 11.671.473 | 9.457.485 | 10.534.619 | 6.604.389 |
| Aktiver i alt | 11.858.811 | 12.191.454 | 9.977.399 | 12.049.162 | 7.566.977 |
| Omsætningsaktiver | 483.974 | 477.587 | 420.796 | — | — |
| Kortfristet gæld | 12.389 | 519.981 | 519.914 | 1.514.543 | 962.588 |
| Gæld i alt | 12.389 | 519.981 | 519.914 | 1.514.543 | 962.588 |
| Soliditetsgrad | 99.9% | 95.7% | 94.8% | 87.4% | 87.3% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Morten Lemvig Pedersen Siden 12 Dec 2019100% Ejer
Ledelse
1-
Morten Lemvig Pedersen Siden 12 Dec 2019Direktør
Produktionsenheder
1MP Holding 2019 ApS
P-nr. 1025531074
Holmevej 16, 5854 Gislev
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.133.641 DKK | 249.392 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -1.252.305 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 2.891.636 DKK | 636.152 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -1.190.925 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -338.328 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MP Holding 2019 ApS (CVR 41143010)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Fælles Service Center F.M.B.A. Aarhus N
- BTAM Italia di Ivan Marko Benes ApS København K
- Destination Nord FMBA Skagen
- TÅRNBYFORSYNING A/S Kastrup
- HOLSTEBRO TAXAS ØKONOMISKE FORENING AF DEN 26.05.2000 Holstebro
- Foreningen af Danske Kortudstedere F.M.B.A. København K
- FINANSIEL STABILITET København K
- OBZOR BEACH RESORT HOLDING ApS Højbjerg
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver varetage, formueforvaltning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.