MS 8 ApS
CVR 27 44 05 25 · Roskilde · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MS 8 ApS har CVR-nummer 27440525. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Sankt Clara Vej 12, 4000 Roskilde. Stiftet: 18. november 2003. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -1.609.320 kr., årets resultat 2.183.991 kr., egenkapital 5.691.698 kr., aktiver i alt 6.596.548 kr. Soliditetsgraden på 86,3 % er lavere end hos 53 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.183.991 kr. er højere end hos 89 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MS 8 ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Sankt Clara Vej 12, 4000 Roskilde
- Kommune
- ROSKILDE
- Telefon
- 20200664
- mich.sondergaard@gmail.com
- Stiftet
- 18 Nov 2003
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- være investeringsselskab
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-03-01
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27440525 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sankt Clara Vej 12, 4000 Roskilde
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
38,4%
▲ 39,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
4,90
▼ 31,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
86,3%
▼ 12,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
4.997,5%
▲ 4.997,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | 0 |
| Bruttoresultat | -1.609.320 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat før skat | -1.434.848 | -44.594 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 2.183.991 | -44.594 | 0 | 0 | 0 |
| Egenkapital | 5.691.698 | 3.507.707 | 3.552.301 | 3.552.301 | 3.552.301 |
| Aktiver i alt | 6.596.548 | 3.552.301 | 3.552.301 | 3.591.975 | 3.592.026 |
| Omsætningsaktiver | 4.430.416 | 1.609.320 | 1.609.320 | 1.648.994 | 1.649.045 |
| Kortfristet gæld | 904.850 | 44.594 | 0 | 39.674 | 39.725 |
| Gæld i alt | 904.850 | 44.594 | 0 | 39.674 | 39.725 |
| Soliditetsgrad | 86.3% | 98.7% | 100% | 98.9% | 98.9% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | — | — | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Michael Søndergaard Siden 18 Nov 2003100% Ejer
Ledelse
1-
Irena Soumpasi Siden 1 Mar 2024Adm. dir.
Produktionsenheder
1MS 8 ApS
P-nr. 1010212975
Sankt Clara Vej 12, 4000 Roskilde
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -862.803 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 191.978 DKK | 42.218 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | — | — | Enkeltstående selskab |
| 2020 | — | — | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MS 8 ApS (CVR 27440525)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver investeringsselskab.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.