Munck Byg/Tag ApS
CVR 37 90 65 06 · Farum · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Munck Byg/Tag ApS har CVR-nummer 37906506. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Nygårdsvej 9, 3520 Farum. Stiftet: 1. august 2016. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 540.924 kr., årets resultat 70.058 kr., egenkapital 94.453 kr., aktiver i alt 492.472 kr. Soliditetsgraden på 19,2 % er lavere end hos 70 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 70.058 kr. er højere end hos 54 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 9 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Munck Byg/Tag ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Nygårdsvej 9, 3520 Farum
- Kommune
- FURESØ
- Antal ansatte
- 1
- Stiftet
- 1 Aug 2016
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- handel og konsulentvirksomhed indenfor tagdækningsbranchen, direkte eller indirekte ved besiddelse af kapitalandele i andre selskabet samt aktiviteter i tilknytning hertil
- Tegningsregel
- selskabet tegnes af et medlem af direktionen
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-08-06
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37906506 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Nygårdsvej 9, 3520 Farum
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
74,2%
▲ 29,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,19
▼ 0,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
19,2%
▼ 28,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-55,0%
▼ 55,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 540.924 | 591.979 | 545.879 | 558.170 | 383.910 |
| Resultat før skat | 93.463 | 203.697 | — | — | — |
| Årets resultat | 70.058 | 155.639 | 93.811 | 89.448 | 116.095 |
| Egenkapital | 94.453 | 349.395 | 343.756 | 349.945 | 460.497 |
| Aktiver i alt | 492.472 | 732.788 | 662.914 | 555.536 | 625.063 |
| Omsætningsaktiver | 471.692 | 712.008 | 642.621 | 518.980 | 560.681 |
| Kortfristet gæld | 398.019 | 383.393 | 319.159 | 205.591 | 164.566 |
| Gæld i alt | 398.019 | 383.393 | 319.159 | 205.591 | 164.566 |
| Soliditetsgrad | 19.2% | 47.7% | 51.9% | 63% | 73.7% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
K. Munck Holding ApS Siden 16 Sep 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Jens Kristian Munck Siden 1 Aug 2016Adm. dir.
Produktionsenheder
1Munck Byg/Tag ApS
P-nr. 1021633603
Nygårdsvej 9, 3520 Farum
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | 160.493 DKK | 35.288 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 115.487 DKK | 25.388 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: K. Munck Holding ApS (CVR 42801747)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver tagdækningsbranchen, besiddelse, selskabet.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.