MUNK VALLENTIN HOLDING ApS
CVR 29 32 24 73 · Herning · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MUNK VALLENTIN HOLDING ApS har CVR-nummer 29322473. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Ørre Byvej 5, 7400 Herning. Stiftet: 1. februar 2006. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -4.375 kr., årets resultat 1.243.850 kr., egenkapital 11.641.119 kr., aktiver i alt 11.644.244 kr. Soliditetsgraden på 100,0 % er højere end hos 92 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.243.850 kr. er højere end hos 85 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MUNK VALLENTIN HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Ørre Byvej 5, 7400 Herning
- Kommune
- HERNING
- Telefon
- 40306005
- pvbiler@mail.dk
- Stiftet
- 1 Feb 2006
- Selskabskapital
- 958.500 DKK
- Formål
- eje anparter samt investering
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 1 direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-02-18
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29322473 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500M5ICB836B87F02
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ørre Byvej 5, 7400 Herning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
10,7%
▲ 7,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3.438,64
▲ 233,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
100,0%
▲ 0,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
305,0%
▲ 305,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -4.375 | -3.750 | -3.750 | -3.125 | -3.125 |
| Resultat før skat | 1.325.932 | 385.255 | 253.502 | 529.146 | 861.414 |
| Årets resultat | 1.243.850 | 307.111 | 246.374 | 521.776 | 852.724 |
| Egenkapital | 11.641.119 | 10.464.769 | 10.157.658 | 9.970.184 | 9.448.408 |
| Aktiver i alt | 11.644.244 | 10.467.894 | 10.160.783 | 9.980.679 | 9.451.533 |
| Omsætningsaktiver | 10.745.748 | 10.015.259 | 2.057.888 | 2.100.859 | 2.068.495 |
| Kortfristet gæld | 3.125 | 3.125 | 3.125 | 10.495 | 3.125 |
| Gæld i alt | 3.125 | 3.125 | 3.125 | 10.495 | 3.125 |
| Soliditetsgrad | 100% | 100% | 100% | 99.9% | 100% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Per Munk Vallentin Siden 1 Feb 2006100% Ejer
Ledelse
1-
Per Munk Vallentin Siden 1 Feb 2006Direktør
Produktionsenheder
1MUNK VALLENTIN HOLDING ApS
P-nr. 1012020860
Ørre Byvej 5, 7400 Herning
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 369.330 DKK | 81.246 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 442.450 DKK | 97.328 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 738.092 DKK | 162.360 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.202.976 DKK | 264.638 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 1.075.129 DKK | 236.522 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MUNK VALLENTIN HOLDING ApS (CVR 29322473)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.