MURER BENT JENSEN, HEMMET ApS
CVR 34 22 46 33 · Hemmet · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MURER BENT JENSEN, HEMMET ApS har CVR-nummer 34224633. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Houmvej 1, 6893 Hemmet. Stiftet: 8. februar 2012. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 363.574 kr., årets resultat -13.266 kr., egenkapital 44.750 kr., aktiver i alt 298.268 kr. Soliditetsgraden på 15,0 % er lavere end hos 76 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -13.266 kr. er lavere end hos 74 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 15 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MURER BENT JENSEN, HEMMET ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Houmvej 1, 6893 Hemmet
- Kommune
- RINGKØBING-SKJERN
- Antal ansatte
-
1
2012 2018
- Stiftet
- 8 Feb 2012
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- handel og produktion, herunder håndværksvirksomhed samt anden dermed forbunden virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2016-11-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK34224633 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Houmvej 1, 6893 Hemmet
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-29,6%
▼ 88,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,18
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
15,0%
▲ 1,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-139,0%
▼ 139,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 363.574 | 429.873 | 480.253 | 538.650 | 774.784 |
| Resultat før skat | -13.266 | 34.046 | -404 | -134.692 | 45.001 |
| Årets resultat | -13.266 | 34.046 | -404 | -145.691 | 35.051 |
| Egenkapital | 44.750 | 58.016 | 23.970 | 24.374 | 170.065 |
| Aktiver i alt | 298.268 | 425.576 | 344.793 | 558.675 | 673.488 |
| Omsætningsaktiver | 298.268 | 425.576 | 310.047 | 462.790 | 509.800 |
| Kortfristet gæld | 253.518 | 367.560 | 279.906 | 471.778 | 404.958 |
| Gæld i alt | 253.518 | 367.560 | 320.823 | 534.301 | 503.423 |
| Soliditetsgrad | 15% | 13.6% | 7% | 4.4% | 25.3% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Bent Jonny Jensen Siden 8 Feb 2012100% Ejer
Ledelse
1-
Bent Jonny Jensen Siden 8 Feb 2012Direktør
Produktionsenheder
1MURER BENT JENSEN, HEMMET ApS
P-nr. 1017464864
Houmvej 1, 6893 Hemmet
Murerarbejde (439100)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -142.988 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -88.158 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -267.462 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MURER BENT JENSEN, HEMMET ApS (CVR 34224633)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver håndværksvirksomhed, forbunden, murerarbejde.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.