Murerfirmaet A. Drejer Jacobsen ApS
CVR 41 40 22 29 · Valby · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Murerfirmaet A. Drejer Jacobsen ApS har CVR-nummer 41402229. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Vestervang 43, 2500 Valby. Stiftet: 3. juni 2020. Status: aktiv. Antal ansatte: 12. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 7.619.462 kr., årets resultat 2.309.637 kr., egenkapital 2.187.158 kr., aktiver i alt 4.896.355 kr. Soliditetsgraden på 44,7 % er højere end hos 55 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.309.637 kr. er højere end hos 98 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 57 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Murerfirmaet A. Drejer Jacobsen ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Vestervang 43, 2500 Valby
- Kommune
- KØBENHAVN
- Antal ansatte
- 12
- Stiftet
- 3 Jun 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- murervirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2020-06-03
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41402229 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Vestervang 43, 2500 Valby
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
105,6%
▲ 86,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,80
▼ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
44,7%
▼ 11,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
408,4%
▲ 408,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 7.619.462 | 4.855.104 | 5.817.460 | 6.854.090 | 4.954.461 |
| Resultat før skat | 2.971.322 | 599.538 | 1.080.892 | 2.893.188 | 499.961 |
| Årets resultat | 2.309.637 | 454.328 | 838.278 | 2.213.021 | 367.956 |
| Egenkapital | 2.187.158 | 2.377.521 | 1.923.192 | 3.084.914 | 1.871.889 |
| Aktiver i alt | 4.896.355 | 4.261.585 | 4.871.662 | 5.095.270 | 3.934.071 |
| Omsætningsaktiver | 4.810.137 | 4.239.162 | 4.796.632 | 4.956.304 | 3.791.454 |
| Kortfristet gæld | 2.675.832 | 1.884.064 | 2.938.426 | 1.985.650 | 1.312.744 |
| Gæld i alt | 2.675.832 | 1.884.064 | 2.938.426 | 1.985.650 | 2.056.954 |
| Soliditetsgrad | 44.7% | 55.8% | 39.5% | 60.5% | 47.6% |
| Ansatte (gns.) | 8 | 6 | 7 | 6 | 5 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
A. Drejer Jacobsen Holding ApS Siden 15 Jun 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Anders Drejer Jacobsen Siden 3 Jun 2020Direktør
Produktionsenheder
1Murerfirmaet A. Drejer Jacobsen ApS
P-nr. 1025884597
Vestervang 43, 2500 Valby
Murerarbejde (439100)
👥 12 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: A. Drejer Jacobsen Holding ApS (CVR 41479094)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver murervirksomhed, murerarbejde.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.