Murerfirmaet Bannebjerg ApS
CVR 39 66 17 48 · Hundested · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Murerfirmaet Bannebjerg ApS har CVR-nummer 39661748. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Frederiksværkvej 101, 3390 Hundested. Stiftet: 21. juni 2018. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.743.036 kr., årets resultat 92.940 kr., egenkapital 302.464 kr., aktiver i alt 850.424 kr. Soliditetsgraden på 35,6 % er lavere end hos 57 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 92.940 kr. er højere end hos 58 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 32 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Murerfirmaet Bannebjerg ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Frederiksværkvej 101, 3390 Hundested
- Kommune
- HALSNÆS
- Antal ansatte
- 2
- Telefon
- 26296735
- M-f-b@outlook.dk
- Stiftet
- 21 Jun 2018
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- bygge- og anlægsvirksomhed, samt dertil beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2018-06-21
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39661748 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Frederiksværkvej 101, 3390 Hundested
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
30,7%
▲ 122,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,52
▲ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
35,6%
▲ 17,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
148,1%
▲ 148,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.743.036 | 2.572.594 | 1.648.988 | 1.262.050 | 1.360.521 |
| Resultat før skat | 133.401 | -233.729 | 219.631 | 286.388 | 67.225 |
| Årets resultat | 92.940 | -193.208 | 161.462 | 215.704 | 47.287 |
| Egenkapital | 302.464 | 209.524 | 602.732 | 441.270 | 225.567 |
| Aktiver i alt | 850.424 | 1.164.440 | 1.004.044 | 1.005.708 | 892.716 |
| Omsætningsaktiver | 833.731 | 1.139.976 | 981.809 | 960.702 | 741.265 |
| Kortfristet gæld | 547.960 | 954.916 | 394.864 | 564.438 | 643.188 |
| Gæld i alt | 547.960 | 954.916 | 394.864 | 564.438 | 643.188 |
| Soliditetsgrad | 35.6% | 18% | 60% | 43.9% | 25.3% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 4 | 2 | 2 | 3 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Bannebjerg Investment Holding ApS Siden 28 Jun 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Jeppe Bannebjerg Rathje Siden 21 Jun 2018Direktør
Produktionsenheder
1Murerfirmaet Bannebjerg ApS
P-nr. 1023724878
Frederiksværkvej 101, 3390 Hundested
Murerarbejde (439100)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Bannebjerg Investment Holding ApS (CVR 39682613)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver anlægsvirksomhed, bygge, dertil.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.