MURERFIRMAET ELMHOLT ApS
CVR 31 15 70 72 · Videbæk · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MURERFIRMAET ELMHOLT ApS har CVR-nummer 31157072. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Timringvej 5, 6920 Videbæk. Stiftet: 18. december 2007. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. maj 2024 – 30. april 2025): bruttofortjeneste 1.382.071 kr., årets resultat 1.032.600 kr., egenkapital 2.410.759 kr., aktiver i alt 3.367.712 kr. Soliditetsgraden på 71,6 % er højere end hos 85 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.032.600 kr. er højere end hos 93 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 168 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MURERFIRMAET ELMHOLT ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Timringvej 5, 6920 Videbæk
- Kommune
- RINGKØBING-SKJERN
- Antal ansatte
-
1
2008 2018
- Telefon
- 51295860
- m.elmholt@hotmail.com
- Stiftet
- 18 Dec 2007
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- murervirksomhed, handel og industri
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2007-12-18
- Momsnr. (EU VIES)
- DK31157072 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 549300JCV563GGE6NH90
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Timringvej 5, 6920 Videbæk
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
42,8%
▲ 30,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,48
▼ 4,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
71,6%
▼ 16,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
197,6%
▲ 197,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.382.071 | 515.703 | 807.532 | 1.013.246 |
| Resultat før skat | 1.328.101 | 446.545 | 529.280 | -169.617 |
| Årets resultat | 1.032.600 | 346.941 | 412.900 | -130.485 |
| Egenkapital | 2.410.759 | 2.878.159 | 3.531.218 | 3.118.318 |
| Aktiver i alt | 3.367.712 | 3.255.967 | 6.701.471 | 7.090.033 |
| Omsætningsaktiver | 3.331.039 | 3.148.112 | 6.487.425 | 6.756.106 |
| Kortfristet gæld | 956.953 | 377.808 | 3.163.695 | 3.950.290 |
| Gæld i alt | 956.953 | 377.808 | 3.163.695 | 3.950.290 |
| Soliditetsgrad | 71.6% | 88.4% | 52.7% | 44% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
M. ELMHOLT ApS Siden 18 Dec 2007100% Ejer
Ledelse
1-
Michael Møller Elmholt Siden 18 Dec 2007Direktør
Produktionsenheder
1MURERFIRMAET ELMHOLT ApS
P-nr. 1013878559
Timringvej 5, 6920 Videbæk
Murerarbejde (439100)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: M. ELMHOLT ApS (CVR 31150884)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver murervirksomhed, murerarbejde, industri.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.