Murerfirmaet Hasselstrøm & Lauritsen ApS
CVR 42 65 46 04 · Sørvad · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Murerfirmaet Hasselstrøm & Lauritsen ApS har CVR-nummer 42654604. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Præstevejen 12, 7550 Sørvad. Stiftet: 2. september 2021. Status: aktiv. Antal ansatte: 4. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.587.684 kr., årets resultat 7.438 kr., egenkapital 5.682 kr., aktiver i alt 503.398 kr. Soliditetsgraden på 1,1 % er lavere end hos 84 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 7.438 kr. er lavere end hos 65 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 10 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Murerfirmaet Hasselstrøm & Lauritsen ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Præstevejen 12, 7550 Sørvad
- Kommune
- HERNING
- Antal ansatte
- 4
- Telefon
- 40128217
- Stiftet
- 2 Sep 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- murerforretning og dermed beslægtede aktiviteter
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-09-02
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42654604 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Præstevejen 12, 7550 Sørvad
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
130,9%
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,81
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
1,1%
▲ 1,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-86,7%
▼ 86,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.587.684 | 1.445.710 | 1.480.715 | 1.770.899 |
| Resultat før skat | 10.018 | 71.929 | -283.618 | 160.240 |
| Årets resultat | 7.438 | 55.819 | -221.621 | 124.045 |
| Egenkapital | 5.682 | -1.756 | -57.575 | 164.045 |
| Aktiver i alt | 503.398 | 733.082 | 921.858 | 765.183 |
| Omsætningsaktiver | 403.995 | 598.572 | 753.275 | 673.661 |
| Kortfristet gæld | 497.716 | 734.838 | 979.433 | 586.778 |
| Gæld i alt | 497.716 | 734.838 | 979.433 | 586.778 |
| Soliditetsgrad | 1.1% | -0.2% | -6.2% | 21.4% |
| Ansatte (gns.) | 3 | 3 | 3 | 3 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
HASSELSTRØM HOLDING ApS Siden 2 Sep 202150% Ejer
-
Svenning Holding ApS Siden 2 Sep 202150% Ejer
Ledelse
2-
Svenning Thusholt Lauritsen Siden 2 Sep 2021Direktør
-
Ivan Hasselstrøm Siden 2 Sep 2021Direktør
Produktionsenheder
1Murerfirmaet Hasselstrøm & Lauritsen ApS
P-nr. 1027504694
Præstevejen 12, 7550 Sørvad
Murerarbejde (439100)
👥 4 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -268.146 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 99.248 DKK | 21.824 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Murerfirmaet Hasselstrøm & Lauritsen ApS (CVR 42654604)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver murerforretning, murerarbejde, beslægtede.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.