MURERFIRMAET KLEMMENSEN ApS
CVR 11 90 87 72 · Hinnerup · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MURERFIRMAET KLEMMENSEN ApS har CVR-nummer 11908772. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Merkurvej 1, 8382 Hinnerup. Stiftet: 8. februar 1988. Status: aktiv. Antal ansatte: 9. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 5.874.305 kr., årets resultat 442.801 kr., egenkapital 1.855.995 kr., aktiver i alt 3.549.206 kr. Soliditetsgraden på 52,3 % er højere end hos 65 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 442.801 kr. er højere end hos 84 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 5 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MURERFIRMAET KLEMMENSEN ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Merkurvej 1, 8382 Hinnerup
- Kommune
- FAVRSKOV
- Antal ansatte
-
9
1997 2018
- Stiftet
- 8 Feb 1988
- Selskabskapital
- 200.000 DKK
- Formål
- byggeri samt køb og salg af fast ejendom
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2003-01-20
- Momsnr. (EU VIES)
- DK11908772 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Merkurvej 1, 8382 Hinnerup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
23,9%
▲ 4,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,74
▼ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
52,3%
▲ 4,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
26,4%
▲ 26,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 5.874.305 | 6.187.741 | 5.864.563 | 5.436.105 | 6.045.959 |
| Resultat før skat | 568.344 | 452.910 | 723.130 | 451.164 | 1.257.625 |
| Årets resultat | 442.801 | 350.365 | 563.045 | 349.932 | 969.151 |
| Egenkapital | 1.855.995 | 1.763.194 | 1.972.829 | 1.509.784 | 2.059.852 |
| Aktiver i alt | 3.549.206 | 3.662.271 | 3.668.144 | 3.124.758 | 3.545.497 |
| Omsætningsaktiver | 2.572.469 | 2.953.740 | 3.351.975 | 2.899.486 | 3.199.097 |
| Kortfristet gæld | 1.480.782 | 1.528.611 | 1.297.638 | 1.211.480 | 1.183.383 |
| Gæld i alt | 1.599.215 | 1.812.191 | 1.614.812 | 1.507.138 | 1.349.285 |
| Soliditetsgrad | 52.3% | 48.1% | 53.8% | 48.3% | 58.1% |
| Ansatte (gns.) | 10 | 10 | 10 | 11 | 11 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
RENÉ KLEMMENSEN HOLDING ApS Siden 8 Dec 2008100% Ejer
Ledelse
1-
René Klemmensen Siden 26 Jul 2007Direktør
Produktionsenheder
1MURERFIRMAET KLEMMENSEN ApS
P-nr. 1000297382
Merkurvej 1, 8382 Hinnerup
Murerarbejde (439100)
👥 9 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: RENÉ KLEMMENSEN HOLDING ApS (CVR 31878519)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver murerarbejde, byggeri.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.