Murerfirmaet Petersen & Ipsen ApS
CVR 42 00 43 75 · Hedehusene · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
Kort fortalt
Murerfirmaet Petersen & Ipsen ApS har CVR-nummer 42004375. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Fyrrevang 25, 2640 Hedehusene. Stiftet: 7. januar 2021. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 750.067 kr., årets resultat -89.343 kr., egenkapital -34.944 kr., aktiver i alt 362.293 kr. Soliditetsgraden på -9,6 % er lavere end hos 87 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -89.343 kr. er lavere end hos 85 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 26 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Murerfirmaet Petersen & Ipsen ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Fyrrevang 25, 2640 Hedehusene
- Kommune
- Høje-Taastrup
- Antal ansatte
- 2
- Stiftet
- 7 Jan 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- murer- og byggevirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-01-07
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42004375 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Fyrrevang 25, 2640 Hedehusene
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
0,91
▼ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-9,6%
▼ 28,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
43,8%
▲ 43,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 750.067 | 595.131 | 1.258.596 | 1.765.479 |
| Resultat før skat | -113.007 | -202.846 | 204.462 | 19.955 |
| Årets resultat | -89.343 | -158.846 | 158.702 | 14.543 |
| Egenkapital | -34.944 | 54.399 | 213.245 | 54.543 |
| Aktiver i alt | 362.293 | 290.859 | 498.420 | 429.230 |
| Omsætningsaktiver | 362.293 | 290.859 | 498.420 | 429.230 |
| Kortfristet gæld | 397.237 | 236.460 | 285.175 | 374.687 |
| Gæld i alt | 397.237 | 236.460 | 285.175 | 374.687 |
| Soliditetsgrad | -9.6% | 18.7% | 42.8% | 12.7% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | 2 | 5 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
P&I Holding ApS Siden 7 Jan 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Dennis Henrik Petersen Siden 7 Jan 2021Adm. dir.
Produktionsenheder
1Murerfirmaet Petersen & Ipsen ApS
P-nr. 1026659805
Fyrrevang 25, 2640 Hedehusene
Murerarbejde (439100)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: P&I Holding ApS (CVR 41995351)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver murer, byggevirksomhed, murerarbejde.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.