Murermester Benjamin Sørensen ApS
CVR 37 46 91 49 · Ebberup · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Murermester Benjamin Sørensen ApS har CVR-nummer 37469149. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Bøgevænget 3, 5631 Ebberup. Stiftet: 19. februar 2016. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste 1.505.232 kr., årets resultat 2.721 kr., egenkapital 284.060 kr., aktiver i alt 730.761 kr. Soliditetsgraden på 38,9 % er lavere end hos 52 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.721 kr. er lavere end hos 66 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 13 % fra regnskabsår 2025 til 2026. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Murermester Benjamin Sørensen ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Bøgevænget 3, 5631 Ebberup
- Kommune
- ASSENS
- Antal ansatte
-
2
2016 2018
- benjamurer@yahoo.dk
- Stiftet
- 19 Feb 2016
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- murervirksomhed og hermed forbundet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2016-02-19
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37469149 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Bøgevænget 3, 5631 Ebberup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
1,0%
▲ 9,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,50
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
38,9%
▼ 9,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
111,9%
▲ 111,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.505.232 | 1.336.256 | 1.416.430 | 616.405 | 997.396 |
| Resultat før skat | 10.159 | -26.613 | 313.345 | -345.626 | 134.977 |
| Årets resultat | 2.721 | -22.928 | 241.451 | -272.333 | 103.273 |
| Egenkapital | 284.060 | 281.339 | 304.267 | 62.815 | 415.148 |
| Aktiver i alt | 730.761 | 582.542 | 696.649 | 657.098 | 669.484 |
| Omsætningsaktiver | 639.681 | 464.112 | 672.298 | 622.390 | — |
| Kortfristet gæld | 427.416 | 289.356 | 376.850 | 594.283 | 207.239 |
| Gæld i alt | 435.875 | 289.356 | 376.850 | 594.283 | 237.742 |
| Soliditetsgrad | 38.9% | 48.3% | 43.7% | 9.6% | 62% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
SLA 2020 Holding ApS Siden 9 Oct 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Benjamin Sørensen Siden 10 Jul 2019Direktør
Produktionsenheder
1Murermester Benjamin Sørensen ApS
P-nr. 1021176636
Bøgevænget 3, 5631 Ebberup
Murerarbejde (439100)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | 35.729 DKK | 7.854 DKK | Datterselskab |
| 2020 | 266.349 DKK | 58.586 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SLA 2020 Holding ApS (CVR 41760230)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver murervirksomhed, murerarbejde.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.