Murermester Dransfeldt ApS
CVR 42 01 12 58 · Oksbøl · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Murermester Dransfeldt ApS har CVR-nummer 42011258. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Baunhøjvej 51, 6840 Oksbøl. Stiftet: 8. januar 2021. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 1.138.391 kr., årets resultat 472.928 kr., egenkapital 1.377.469 kr., aktiver i alt 2.000.516 kr. Soliditetsgraden på 68,9 % er højere end hos 83 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 472.928 kr. er højere end hos 85 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 28 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Murermester Dransfeldt ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Baunhøjvej 51, 6840 Oksbøl
- Kommune
- VARDE
- Antal ansatte
- 1
- Stiftet
- 8 Jan 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- håndværks- og entreprenørvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-01-08
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42011258 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Baunhøjvej 51, 6840 Oksbøl
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
34,3%
▲ 4,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,83
▲ 1,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
68,9%
▲ 6,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
73,9%
▲ 73,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.138.391 | 887.488 | 1.050.663 | 1.143.844 |
| Resultat før skat | 608.965 | 349.641 | 517.644 | 461.919 |
| Årets resultat | 472.928 | 271.900 | 403.955 | 361.986 |
| Egenkapital | 1.377.469 | 904.541 | 691.541 | 401.986 |
| Aktiver i alt | 2.000.516 | 1.449.113 | 1.331.344 | 867.205 |
| Omsætningsaktiver | 1.830.781 | 1.285.488 | 1.112.719 | — |
| Kortfristet gæld | 478.437 | 471.706 | 509.803 | 365.286 |
| Gæld i alt | 616.047 | 534.572 | 618.803 | 448.908 |
| Soliditetsgrad | 68.9% | 62.4% | 51.9% | 46.4% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
T. Dransfeldt Holding ApS Siden 23 Apr 2025100% Ejer
Ledelse
1-
Thomas Dransfeldt Siden 8 Jan 2021Direktør
Produktionsenheder
1Murermester Dransfeldt ApS
P-nr. 1026667174
Baunhøjvej 51, 6840 Oksbøl
Murerarbejde (439100)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 399.819 DKK | 87.956 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 497.350 DKK | 109.406 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 380.180 DKK | 83.622 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Murermester Dransfeldt ApS (CVR 42011258)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver håndværks, entreprenørvirksomhed, murerarbejde.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.