MURERMESTER MADS LARSEN ApS
CVR 34 70 05 24 · Fredensborg · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MURERMESTER MADS LARSEN ApS har CVR-nummer 34700524. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Præstemosevej 30, 3480 Fredensborg. Stiftet: 6. september 2012. Status: aktiv. Antal ansatte: 5. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.809.431 kr., årets resultat -505.857 kr., egenkapital 40.555 kr., aktiver i alt 1.207.893 kr. Soliditetsgraden på 3,4 % er lavere end hos 83 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -505.857 kr. er lavere end hos 97 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 1 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MURERMESTER MADS LARSEN ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Præstemosevej 30, 3480 Fredensborg
- Kommune
- FREDENSBORG
- Antal ansatte
-
5
2012 2018
- Telefon
- 25366286
- madsthoruplarsen@hotmail.com
- Stiftet
- 6 Sep 2012
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- inden for murerbranchen, renovering, nybygning og facaderenovering samt al virksomhed, som har forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2012-09-06
- Momsnr. (EU VIES)
- DK34700524 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Præstemosevej 30, 3480 Fredensborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-1.247,3%
▼ 1.269,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,96
▼ 0,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
3,4%
▼ 35,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-515,4%
▼ 515,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.809.431 | 2.777.063 | 3.212.341 | 3.635.615 | 3.343.981 |
| Resultat før skat | -640.342 | 166.734 | 717.874 | 378.416 | 537.111 |
| Årets resultat | -505.857 | 121.764 | 549.288 | 289.827 | 412.382 |
| Egenkapital | 40.555 | 546.412 | 924.648 | 875.360 | 1.085.533 |
| Aktiver i alt | 1.207.893 | 1.413.234 | 1.836.008 | 1.511.319 | 1.822.912 |
| Omsætningsaktiver | 1.121.093 | 1.395.871 | 1.809.645 | 1.475.956 | 1.769.765 |
| Kortfristet gæld | 1.167.338 | 863.002 | 905.560 | 628.179 | 724.798 |
| Gæld i alt | 1.167.338 | 863.002 | 905.560 | 628.179 | 724.798 |
| Soliditetsgrad | 3.4% | 38.7% | 50.4% | 57.9% | 59.5% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 4 | 5 | 5 | 6 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Murermester Mads Larsen Holding ApS Siden 28 Aug 2015100% Ejer
Ledelse
1-
Mads Thorup Larsen Siden 6 Sep 2012Direktør
Produktionsenheder
1MURERMESTER MADS LARSEN ApS
P-nr. 1017916978
Præstemosevej 30, 3480 Fredensborg
Murerarbejde (439100)
👥 6 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Murermester Mads Larsen Holding ApS (CVR 37071633)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver murerbranchen, facaderenovering, nybygning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.