Murermester Per Hald ApS
CVR 40 64 38 69 · Ringsted · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Murermester Per Hald ApS har CVR-nummer 40643869. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Englerupvej 51, 4100 Ringsted. Stiftet: 28. juni 2019. Status: aktiv. Antal ansatte: 3. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.132.309 kr., årets resultat 421.285 kr., egenkapital 789.729 kr., aktiver i alt 1.428.698 kr. Soliditetsgraden på 55,3 % er højere end hos 69 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 421.285 kr. er højere end hos 84 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten var næsten uændret fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Murermester Per Hald ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Englerupvej 51, 4100 Ringsted
- Kommune
- RINGSTED
- Antal ansatte
- 3
- Stiftet
- 28 Jun 2019
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- udføre murerarbejde og hermed beslægtede opgaver
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2019-06-28
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40643869 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Englerupvej 51, 4100 Ringsted
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
53,3%
▲ 92,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,60
▲ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
55,3%
▲ 20,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
394,9%
▲ 394,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.132.309 | 2.120.808 | 2.235.626 | 2.863.031 | 2.658.718 |
| Resultat før skat | 322.263 | -229.714 | -158.969 | 140.456 | -849.651 |
| Årets resultat | 421.285 | -142.836 | -143.908 | 168.132 | -830.176 |
| Egenkapital | 789.729 | 368.444 | 511.280 | 769.188 | 601.056 |
| Aktiver i alt | 1.428.698 | 1.070.005 | 1.286.257 | 1.493.406 | 2.476.351 |
| Omsætningsaktiver | 1.023.457 | 682.755 | 817.007 | 933.489 | 1.790.634 |
| Kortfristet gæld | 638.969 | 701.561 | 688.099 | 622.415 | 1.045.816 |
| Gæld i alt | 1.428.698 | 701.561 | 1.286.257 | 1.493.406 | 2.476.351 |
| Soliditetsgrad | 55.3% | 34.4% | 39.7% | 51.5% | 24.3% |
| Ansatte (gns.) | 4 | 6 | 7 | 7 | 7 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Per Hald Nielsen Siden 28 Jun 2019100% Ejer
Ledelse
1-
Per Hald Nielsen Siden 28 Jun 2019Adm. dir.
Produktionsenheder
1Murermester Per Hald ApS
P-nr. 1024853094
Englerupvej 51, 4100 Ringsted
Murerarbejde (439100)
👥 3 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -91.205 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -157.998 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -519.580 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -318.585 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 602.187 DKK | 132.462 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Murermester Per Hald ApS (CVR 40643869)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver opgaver, udføre, murerarbejde.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.