MURERMESTER RASMUS NIELSEN ApS
CVR 27 25 21 92 · Højbjerg · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MURERMESTER RASMUS NIELSEN ApS har CVR-nummer 27252192. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Niels Foghs Vej 14, 8270 Højbjerg. Stiftet: 1. juli 2003. Status: aktiv. Antal ansatte: 17. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 6.752.920 kr., årets resultat 279.500 kr., egenkapital 309.587 kr., aktiver i alt 2.987.051 kr. Soliditetsgraden på 10,4 % er lavere end hos 79 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 279.500 kr. er højere end hos 77 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 2 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MURERMESTER RASMUS NIELSEN ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Niels Foghs Vej 14, 8270 Højbjerg
- Kommune
- AARHUS
- Antal ansatte
-
17
2003 2013
- Telefon
- 86290255
- murermester@peternielsen.dk
- Stiftet
- 1 Jul 2003
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- udarbejdelse af entrepriser indenfor bygge og anlæg , samt formueadministration
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2025-10-20
- Binavne
- MURERMESTER PETER NIELSEN ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27252192 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Niels Foghs Vej 14, 8270 Højbjerg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: murermesterrasmusnielsen.dk Hjemmeside https://murermesterrasmusnielsen.dk
Fundet automatisk og bekræftet ved, at virksomhedens CVR-nummer optræder på siden (18. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
90,3%
▼ 342,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,21
▲ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
10,4%
▲ 9,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
114,6%
▲ 114,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 6.752.920 | 6.593.070 | 6.734.568 | 6.319.044 | 21.799 |
| Resultat før skat | 364.901 | 225.885 | 164.638 | -733.831 | -111.898 |
| Årets resultat | 279.500 | 130.259 | 173.004 | -564.727 | -96.079 |
| Egenkapital | 309.587 | 30.087 | -100.172 | -273.176 | 291.550 |
| Aktiver i alt | 2.987.051 | 3.280.419 | 3.527.257 | 4.129.981 | 4.079.208 |
| Omsætningsaktiver | 2.987.051 | 3.280.419 | 3.525.286 | 4.098.496 | 3.346.147 |
| Kortfristet gæld | 2.461.048 | 3.119.317 | 3.520.975 | 4.130.888 | 3.230.036 |
| Gæld i alt | 2.572.654 | 3.119.317 | 3.627.429 | 4.403.157 | 3.658.748 |
| Soliditetsgrad | 10.4% | 0.9% | -2.8% | -6.6% | 7.1% |
| Ansatte (gns.) | 13 | 13 | 14 | 18 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
RGN Holding ApS Siden 30 Sep 2024100% Ejer
Ledelse
1-
Rasmus Gylling Nielsen Siden 7 Sep 2023Adm. dir.
Produktionsenheder
1MURERMESTER RASMUS NIELSEN ApS
P-nr. 1011257972
Niels Foghs Vej 14, 8270 Højbjerg
Murerarbejde (439100)
👥 16 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: PN ARBEJDSUDLEJNING ApS (CVR 36419296)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver entrepriser, udarbejdelse, bygge.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.